Manşet

Ziraat Kredi Kartı Borç Ödeme

Ziraat Kredi Kartı Borç Ödeme yapmak için internet bankacılığını veya mobil bankacılığı kullanarak kredi kartı borcunuzu takip edebileceğiniz gibi güncel ekstre borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ziraat kredi kartı borcu ödeme, ay içerisinde yapmış olduğunuz harcamaların ekstre haline getirilmesiyle birlikte asgari ya da tümünü ödeyebileceğiniz bir işlem türüdür.

İlk kredi kartı başvurusu gerçekleştirilirken belirlemiş olduğunuz hesap kesim tarihi ve buna bağlı olarak son ödeme tarihi oluşturulur. Ziraat kredi kartı başvurusu yaparken belirlemiş olduğunuz hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kara olan kısımda borç ödeme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Mobil ve internet bankacılığın yanı sıra sıkça tercih edilen ATM ziraat kredi kartı borcu ödeme işlemiyle ATM’ler üzerinden de kart borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Geciktirme

Ziraat kredi kartı borç ödeme işlemini zamanında ödemeniz gerekir. Kredi kartı borcunuzu zamanında ödememeniz durumunda Findeks kredi notunuz düşecek, 3 ay borcunuzu ödememeniz durumunda ise yasal işlem başlatılacaktır. Böyle bir durumda bankalar nezdinde kredi siciliniz lekelenir ve kredi ve ürünlerini artık bankalar vermeyecektir.

Ziraat kredi kartı borç ödeme zamanında ödemeniz ve geciktirmeden kart borcunuzu her ay düzenli ödemeniz durumunda ise kredi puanınız yükselir ve banka ürünlerinden daha fazla istifade etmenize olanak sağlar.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Ziraat kredi kartı borcu nasıl ödenir” sorusu ziraat bankası kredi kartını yeni kullanmaya başlayan kişiler ve bu konu hakkında detaylı bilgisi olmayan kişiler araştırdığı söylenebilir. Dönem içerisinde yapmış olduğunuz alışverişlerin ekstrelendirme ve kesim tarihinin oluşturulmasıyla birlikte son ödeme tarihi arasında yapılan ödemenizle Ziraat kredi kartı borç ödeme işleminizi yapmış olursunuz.

Ziraat kredi kartı borç ödemenizi mutlaka zamanında yapın ve son ödeme tarihini geçirmeyin. Son ödeme tarihi geçen borçlarınız için hem her gününe faiz uygulanacak hem de kredi notu yani findeks puanınız etkilenecektir. Peki, ziraat kredi kartı borç ödeme nasıl yapılır? Kredi kartı borcu ödeme kanalları hangileridir?, Ziraat kredi kartı borcunuzu yapabileceğiniz kanallar;

 • ATM
 • Mobil Bankacılık
 • İnternet Bankacılığı
 • Ziraat Şubeleri

Ziraat Kredi Kartı Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

Ziraat kredi kartı borç ödeme nasıl yapılır?” sorusunu kısmen yukarıda cevapladık ancak yine değinecek olursak, Ziraat Bankası’nın ATM, şube ve internet bankacılığı gibi alternatif kanallar üzerinden ekstrenizi görüntüleyebileceğiniz gibi borcunuzu da ödeyebilirsiniz. Ekstre kesim tarihinden sonra kredi kartı borcu son ödeme tarihine kadar olan zaman içerisinde kart borcunuzu saymış olduğumuz kanallar üzerinden ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.


Şube ya da ATM üzerinden yapacağınız Ziraat kredi kartı borç ödeme için yanınızda minimum olarak asgari ücreti ödeyecek nakit para bulunması önemlidir. Ayrıca internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden yapacağınız kredi kartı ödemesi için hesabınızda bakiye olması gerekir. Bankalar normal şartlarda kredi kartı ödemelerinizi ATM veya mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden yapmanızı isterler. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu alternatiflerden ödeyemiyorsanız, Ziraat bankası şubesinden kredi kartı borcu ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak yüklü miktarda ödemeleri internet bankacılığı üzerinden yapamıyorsanız yine ziraat şubeleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Ziraat şubesi üzerinden yapılacak işlemler için, nüfus cüzdanınızın yanınızda olması gerekir. Ziraat bankası başka birisinin kredi kartı borcunu ödeyebilir miyim? diye merak edenler için; Evet başka birisinin kredi kartı borcunu ödeyebilirsiniz. Ancak borcunu ödeyeceğiniz kişinin bilgileri sizde bulunmalı. Bankadan işlem yapacağınız zaman ilgili kişinin kart borcunun ne kadar olduğunu öğrenemezsiniz sadece yatıracağınız ücreti ilgili karta işlerler.

Ziraat ATM’den Kredi Kartı Borcu Ödeme

Ziraat ATM’den kredi kartı borcu ödeme yapmak için etrafınızda bulunan herhangi bir en yakın Ziraat ATM’sine gidebilirsiniz. Kartınızı ATM’ye takıp giriş yaptıktan sonra, “Ziraat ATM’den kredi kartı borcu ödeme işlemleri için aşağıdaki adımları takip edin;

 • Kredi Kartı Borcu Ödeme,
 • Ödeme Yöntemi Seçimi (Hesaptan Ödeme ya da Nakit Ödeme),
 • Ödeme Tutarı Seçimi (Ekstre Borcu Ödeme, Asgari Dönem Borcu Ödeme, Tutar Girerek Ödeme),
 • Ödeme Tutarını ATM’ye Yerleştirme,
 • Para Sayıldıktan Sonra Tutar Kontrolü Yapma ve Onay Verme,

Ziraat ATM’den kredi kartı borcu ödeme işlemini yukarıda saymış olduğumuz maddeleri takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme işleminin ardından fiş almanız ödediğinize dair kanıt niteliğinde olduğundan her zaman fiş veya makbuz alınız.

Ziraat İnternet Bankacılığı Kredi Kartı Borç Ödeme

Ziraat internet bankacılığı kredi kartı borç ödeme borcunuzu ödemenin en kolay ve en hızlı yöntemdir. İnternet olan her yerde dakikalar içerisinde telefon, bilgisayar ya da tabletinizden kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ziraat hesap kesim tarihi geldiğinde, aşağıdaki adımları takip ederek internet bankacılığı üzerinden borcunuzu ödeyebilirsiniz

 • İşlem Menüsü>Kartlarım,
 • Kredi Kartlarım,
 • Ödeme Yapmak İstediğiniz Kart Seçimi,
 • “Borç Ödeme” Seçeneğine Tıklama,
 • “TL Borç Öde” ya da “USD Borç Öde” (Kartınızın Para Birimine Göre Seçim Yapmalısınız),
 • Ödeme Yapacağınız Ziraat Bankası Hesabı Seçimi,
 • Ekstre Borcu Ödeme, Asgari Tutarı Ödeme ya da Tutar Girerek Ödeme Tercihleri,
 • Ödeme Onayı,

Ziraat internet bankacılığı kredi kartı borç ödeme yukarıda anlattığımız şekilde kolay ve pratik bir şekilde dakikalar içerisinde halledebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu ATM ve şube sırası beklemeden internet üzerinden dakikalar içerisinde ödeyebilirsiniz. Ayrıca mevcut kredi kartı borcunuzu hesabınıza bağlayarak kredi kartı borcu otomatik ödeme talimatı vererek hiç takip etmenize gerek kalmadan borcunuzun ödenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak hesabınızda yeterli para olması lazım.

Ziraat Şubelerinden Kredi Kartı Borcu Ödeme

Ziraat şubelerinden kredi kartı borcu ödeme işleminizi şube üzerinden yapabilmek için yanınızda nüfus cüzdanınızın olması gerekir. Şube üzerinden borcunuzu ödemek istediğinizde görevli kişiler ATM ve mobil bankacılıktan ödeme yapabileceğinizi söylerler ve oraya yönlendirmeye çalışırlar. Ancak mobil bankacılık kullanmayı bilmiyorsanız veya farklı sebeplerden dolayı şubeden yatırmak zorundaysanız veznedeki görevliye nedenini söyleyerek şube üzerinden ödemenizi yapabilirsiniz.

Ziraat şubelerinden kredi kartı borcu ödeme işlemi kartınızın kaybolması veya buna benzer durumlarda tercih etmelisiniz. Kartınızın kaybolması ve buna benzer durumlarda şube görevlileri size yardımcı olacaklardır. Bunun için Ziraat şubesine gidip numaratörden gişe işlemleri bölümüne sıra alıp kart borcunuzu ödeyebilirsiniz. Her bankada olduğu gibi Ziraat bankası içinde geçerli olan ATM üzerinden yapılacak ödemeler her zaman daha hızlı ve pratik olacaktır.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Öğrenme

Ziraat kredi kartı borcu öğrenmek isteyen kişiler için birden fazla alternatif yöntem bulunmaktadır. Ziraat bankası kredi kartı borcu öğrenme yöntemleri şu şekildedir;

 • Ziraat SMS Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Öğrenme: KKESKTRE boşluk KARTIN SON 6 HANESİ ile 4747’ye SMS göndererek mevcut güncel borcunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Öğrenme: Ziraat internet bankacılığına giriş yaparak ilgili menü üzerinden Kartlarım> Kredi Kartlarım> Kredi Kartı Seçimi> Borç Ödeme menüsünden güncel kart borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.
 • Ziraat İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartı Borcu Öğrenme0850 220 00 00 numarasını arayarak sesli yanıt sistemi aracılığıyla kredi kartı borcunuzu öğrenebilirsiniz. Telefon açıldıktan sonra size nasıl yardımcı olabilirim şeklinde sorulan soruya “Kredi Kartı Borcumu Öğrenmek İstiyorum” demeniz durumunda kart borcu bilgilerinize dair bilgilendirme yapılacaktır.
 • Ziraat ATM’lerinden Kredi Kartı Borcu Öğrenme: Ziraat bankasına ait herhangi bir ATM’ye giderek, kartınızı takarak kredi kartını seçtikten sonra açılan menüler üzerinde “Kredi Kartı Borcu Ödeme” sayfasından kesilen ekstre dönemine ait asgari tutar ve toplam ödemeniz gereken tutarı görebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası Şubelerinden Kredi Kartı Borcu Öğrenme: Ziraat bankası şubesine gittiğinizde girişte bulunan numaratör üzerinden ”Gişe İşlemleri” bölümüne sıra aldıktan sonra sıra size geldiğinde veznedeki görevliye kredi kartı borcunu öğrenmek istediğinizi belirterek detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Gecikme Faizi Uyguluyor mu?

Ziraat kredi kartı borcu gecikme faizi, bankaya ait dönem içi harcamalarınızın ekstreleştirilmesinin ardından mevcut borcu ödememeniz durumunda gün bazlı olarak faiz işlenir. Ziraat bankası kredi kartı ürünlerinde kullanımda düşük faiz uygulasa bile kredi kartı borcunun gecikmesi durumunda, son ödeme tarihinden itibaren geciken her gün için ciddi faiz uygular.

Kullanmış olduğunuz kredi kartı kart tipine bağlı olarak %1,89’dan başlayan faiz oranları, %2,90 oranına kadar faiz işlenebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak ve faiz ödememek için kredi kartı borcunuzu gününde ödemenizi tavsiye ederiz. Eğer ödeme yapamıyorsanız minimum asgari dönem borcunu ödeyin.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcunu Başka Bankadan Ödeyebilir miyim?

Ziraat kredi kartı borcumu başka bankanın internet bankacılığından ödeyebilir miyim?” sorusu da sıkça sorulmakta olup ”EVET” ödeyebilirsiniz. Birden fazla bankada hesabı olan müşteriler kredi kartını ziraat bankasında nakitini farklı bankada tutabiliyor. Bu nedenle farklı bankada bulunan parasını ya ziraat bankasına aktarmak zorunda ya da ATM üzerinden para çekip ziraat bankasına yatırmak durumunda kalabiliyor. Bu işlemlerin hiç birisiyle uğraşmadan diğer bankalardan internet bankacılığı üzerinden ziraat bankası kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Diğer bankalarda bulunan internet bankacılığından “Ödemeler” menüsüne girip, ardından “Kredi Kartı Ödemeleri”, “Başka Banka Kredi Kartı Ödeme” gibi adımları takip ederek ziraat bankası kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ziraat Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma işlemi yapmak istiyorsanız muhtemel olarak kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsunuzdur. Kredi kartı borcu yapılandırılabilmekte olup aylık taksitlere bölünür ve ödeme kolaylığı sağlanır. Diğer yandan bazen kredi kartı borcu erteleme hakkı tanınabilmektedir. Ziraat bankası kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri için ziraat bankası çağrı merkezini arayabilirsiniz. Yapılandırma işlemleri için Ziraat müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz.

Ziraat kredi kartı borcu yapılandırma talebini ziraat şubelerine giderek ödeme durumunuza özel olarak planlayabilirsiniz. Kartınız gecikmede olsun ya da olmasın kredi kartınızı yapılandırma yaparak taksitlendirebilirsiniz.

Önemli Not: Kredi kartı yapılandırma işlemini yapabilmek için mevcut kartınızın kapatılmamış olması gerekir. Kapalı olan kredi kartları için yapılandırma işlemi yapılamaz.

Ziraat bankasıyla ilgili sitemizde daha önce yayınladığımız konular;

Ziraat Bankası FAST İptal Etme

Ziraat Bankası Toki Başvurusu

Ziraat Bankası QR Kod Para Çekme

Ziraat Mobil Uygulama Açılmıyor Sorunu Çözümü

Ziraat Bankası Eşleşmiş Cihaz Hatası

Bir önceki yazımız olan Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu