Devlet Yardımları

Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2022

Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2022 yılında Türkiye ortalaması ve alt geliri bulunan vatandaşlar için ev alma imkanı sağlamakta olan Toki (Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı) öncülüğünde bir çok ilde proje başlatılacağı duyurusu yaptı. Ziraat Bankası Toki başvuru yapmak isteyen vatandaşlar konuyla ilgili prosedürün nasıl olduğunu ve başvuru aşamasıyla ilgili nerelere danışılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bizde sizler için hazırlamış olduğumuz yazımız da Toki kredileri ile ilgili sorularınıza cevap bulabilmek için başlıklar oluşturduk.

Toki ilk olarak 1984 yılında temelleri atılmış ve günümüze kadar bir çok projeye imza atmıştır. Toki, Türkiye genelinde düşük fiyatlarla ve kaliteli evi dar ve orta gelirli kişilere satışını yaparak ayrıca ekonomiye katkı sağlar.
Toki’ye başvuru yapabilmek için bazı şartlar bulunur ve 2022 Toki başvuru şartları şu şekildedir;

Toki başvuru şartları 2022

  • T.C. Vatandaşı olmak,
  • Ev almak istediğiniz il yada ilçede minimum 1 yıldır yaşıyor olmak,
  • Daha önce Toki üzerinden konut almamış olmak,
  • Birinci dereceden olan aile içerisindeki kişilerin konut almamış olması,
  • Aylık hane gelirinin en fazla 10.000 TL olması, İstanbul içerisinde bulunan kişilerin ise 11.500 TL’dir.
  • Başvuru yapılacağı zaman 25 yaşını doldurmuş olmak. Eşi vefat eden ve çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.

Diğer yandan emekli olan vatandaşlara Toki projelerinin %25’i ayrılmaktadır. İlk yapılan kura çekilişinde ismi çıkmayan vatandaşlara diğer kurada tekrar şans tanınır. Kurada isminizin çıkması halinde belirlenen belirlenmiş olan peşinatın ödenmesi gerekir. Bu peşinat alacağınız konut değerinin %10’dur. Peşinat ödemesi yapılmasının ardından taksit ödemeleri başlar. Ayrıca Toki’den ev teslim alınması durumunda mevcut olan taksitler bitene kadar bir başkasına devredemezsiniz. Ancak ilgili bütün borcu toplu ödeyerek satışını yapabilirsiniz. Kurada konut kazanılması halinde bu evlerde oturulması zorunlu olup kiraya verilemez.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler
 
 Başvuru sahipleri,

  • Kimlik Fotokopisi,
  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
  • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
  • Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı,

İbraz edeceklerdir.

Ziraat Bankası Toki Başvuru Kredisi 2022

Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2022
Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2022

Toki, Ziraat Bankası üzerinden anlaşmalarını yaparak kredi imkanı sunmaktadır. Toki konut ve işyeri satışlarında Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kullanabilmeniz mümkündür. TOKİ’nin resmi web sitesini ziyaret ederek Ziraat Bankası aracılığıyla satışa sunulan projelere göz atarak, ilgili şartları taşımanız halinde size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası, krediye onay vermesi durumunda sizin için vadesiz hesap açar ve evin satın alımını gerçekleştirip noterde üzerinize devredilir. Bu işlemlerin akabinde taksit ödemelerini Ziraat Bankası üzerinden yapıyorsunuz. Ziraat Bankası Toki başvuru formu banka şubesine giderek buradan doldurabilirsiniz.

Konuyla ilgili linkler;

https://www.toki.gov.tr/basvuru-sartlari

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bireysel/Hizmetler/Pages/TOKISatislari.aspx

Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2022 adlı konumuzun sonuna geldik.

İlginizi çekebilecek sitemizdeki diğer konular;

Ziraat Bankası QR Kod Para Çekme

Ziraat Bankası Eşleşmiş Cihaz Hatası

Bir önceki yazımız olan İşi Olmayanlara Devlet Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu