Para Yardımı

Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Yaşlı bakım parası, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç, kendi sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarını sağlayamayan veya bunları sağlamakta güçlük çeken 65 yaş üstü bireyleri kapsayan sosyal destek uygulamasıdır. Bu uygulamanın amacı toplumumuzda 65 yaş üstü bireylerin geri kalan yaşamlarını daha refah bir şekilde sürdürebilmeleri ve toplumla olan bağlarını devam ettirmeye yöneliktir.

Yaşlı Bakım Parasını Kimler Alabilir?

Söz konusu yardımı 65 yaşını aşmış, sosyal yardıma muhtaç ve muhtaçlıkları ilgili kurumlar tarafından tespit edilmiş her Türk vatandaşı 2022 sayılı Kanun’da belirtilen yaşlı bakım parası şartları kapsamında bu haktan faydalanabilmek ve bu haklardan yararlanmaya devam edebilmek için olası gelir durumlarındaki değişiklikleri veya adres değişikliklerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına bildirmekle yükümlüdür. Aksi taktirde söz konusu bakım parası yeni ikamet adresine bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 1 yıl içinde adres değişikliğinin bildirilmemesi durumunda tekrar geri bildirim yapılına kadar ödenmez.

Yaşlı Bakım Parası Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Yaşlı bakım parası almak için aranan başvuru şartlar şu şekildedir:  

  • Öncelikle 65 yaş üstü olmak,
  • Türk vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmek,
  • Sosyal Güvenlik Kuruluşlarından aktif olarak yararlanmıyor olmak,
  • Sigortalı bir işte çalışmayanlar ve çalışmak zorunda bulunmayanlar,
  • Hane içi aylık geliri asgari ücretin söz konusu yaşlı bakım parasının 1/3’ünden az olanlar ve bu geliri elde edemeyecek olanlar başvuruda bulunabilir.

Başvuran kişinin diğer taşıması gereken kriterler arasında bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen incelemelerde sosyal yardımdan faydalanacak kişinin ve hane halkının gelir ve servet durumları haricinde varsa nafaka yükümlülükleri de önem arz ediyor.

Yaşlı Bakım Parası Alabilmek İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Yaşlı bakım parası başvurusu için ikametgahınızın bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmanız yeterlidir. Başvuruda bulunacak ihtiyaç sahiplerinin T.C. kimlik kartlarıyla başvuru yapmaları zorunlu olmakla beraber başka herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmamakta ve başvuru formunu doldurmaları yeterlidir.

Yaşlı Bakım Parası Alınırken Diğer Faydalanılabilecek Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Bakıma muhtaç 65 yaş üstü bireylerin aynı zamanda da tam teşekküllü bir hastaneden %70 oranı ve üzeri engelli raporu alması dahilinde her iki sosyal destek yardımından faydalanması da mümkündür. Yaşlılık bakım parası desteğinden faydalanan ve aynı zamanda eşi vefat eden kadınların aynı anda her iki sosyal yardımdan faydalanması ise mümkün değildir. Birey ancak tek bir sosyal destek yardımından faydalanmakla beraber bir diğerinden vazgeçtiğini ikamet adresinin bulunduğu yerdeki Sosyal Destek ve Yardımlaşma Vakfına bildirmelidir. Yaşlı bakım parası alan kişiler aynı zamanda evde bakım yardımı da alabilir ve bu yardım yaşlı bakım parası alan kişinin yardıma muhtaç olduğuna dair yapılan incelemelere dahil edilir.

Bir önceki yazımız olan Emekli Promosyonu Nedir? Yeni Emekli Promosyon Alabilir mi? başlıklı makalemizde emekli promosyonu ve yeni emekliler için promosyon hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu