Manşet

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Dilekçesi

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Dilekçesi , ne yazık ki teknoloji çağında bile vatandaşlar tarafından sıkça dile getirilen konulardan birisidir. Mevcut internetini değişiklik yapmak istediğinde yada yeni taşımalarda altyapı sorunuyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Böyle bir durum karşısında ise Türk Telekom altyapı başvuru dilekçesi hazırlanıp başvuru yapabilirsiniz. Fakat bunu gerçekleşebilmesi için çevrenizde oturan kişilerle birlik olup bir dilekçe hazırlamalısınız.

Türk Telekom altyapı başvuru dilekçesini doldurmadan önce bina sakinleriyle görüşüp internet talepleri olup olmadığını öğrenin. Binada bulunan herkesin internet istemesi ve sayının fazla olması ve bunun imza altında olması durumunda işlemleriniz daha hızlı ilerler. Türk Telekom altyapı başvuru yap sayesinde sizde internet altyapısının olmasına olanak sağlayabilirsiniz. Başvuru için aşağıda anlatmış olduğumuz adımları takip edebilirsiniz.

Gelelim şimdi Türk telekom altyapı başvurusu için ne yapmamız gerekiyor onu anlatalım.

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Dilekçesi

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Dilekçesi
Türk Telekom Altyapı Başvurusu Dilekçesi

Günümüz teknolojisinde gelişen altyapı ile birlikte fiber ağıda oldukça gelişti. Türkiye’de aktif olarak altyapı konusunda Türk Telekom hizmet vermektedir. Türk Telekom altyapı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Türk Telekom ofisleri aracılığıyla başvurularını yapabilmektedirler.

 • Optik kablolar aracılığıyla daha hızlı internet için fiber altyapı oluşturularak bina, mustakil villalarda elektrik yerine fiber optik kablolar aracılığıyla internet erişimi sağlanabilmektedir.
 • Dünya geneline baktığımızda internetin ortalaması 1 Gbps civarında olup ülkemizde bu oran en üst fiber olarak 1000 Mbps’dir.
 • Hızlı internetle birlikte hem daha uygun maliyet hem de ışık hızında internet diyebiliriz.
 • Fiber internet günümüz şartlarında ülkemizde gelişmekte olan bir durumdur. Daha hızlı internet kullanmak için Türk Telekom Fiber internet başvuru dilekçesi ile yukarıda saymış olduğumuz maddelerle birlikte alt yapı başvurusu yapabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz bina ve çevrenizde Fiber internet olup olmadığını kolayca sorgulayabilirsiniz.
 • Türk telekom altyapı başvurusu yapabilmek için yapılması gereken adımlar bu şekildedir.

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır

Alt yapı başvurusunu apartmanınıza fiber altyapısı olarak olarak internet ağının oluşturulmasını istiyorsanız Türk Telekom’a başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Türk Telekom altyapı başvurusu nasıl yapılır ile ilgili olarak öncelikle bilmeniz gerekir ki altyapı başvuru dilekçesinin oluşturulması gerekiyor ve dilekçe hazırlama işlemi ile ilgili;

 • Başvuru için bulunduğunuz bölgeye en yakın Telekom müdürlüklerine hazırlamış olduğunuz dilekçeyi teslim etmelisiniz. Buna ek olarak hazırlanan dilekçeyi BTK veya CİMER aracılığıyla da iletebiliyorsunuz. Eğer hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak istiyorsanız, Türk Telekom müdürlüklerine bizzat başvuru yapmalısınız.
 • Başvuru dilekçesini hazırladıktan sonra bir nüshasını da mahalle muhtarına vermelisiniz. Her mahallenin kendine özel muhtarı bulunmakta olup kanun olarak resmi görevlilerdir ve süreci takip edebilirler.
 • Hazırlanan dilekçeyle ilgili dilekçenin teslimi için takip numarası alınmalıdır.
 • Ayrıca Büyükşehirde yaşayan vatandaşların Büyükşehir Belediyesinde bulunan altyapı koordinasyon birimine başvuru yaparak CİMER üzerinde de bilgilendirme yapılabilir.
 • Hazırlanan dilekçe üzerinde imza, tarih gibi klasik olan bilgiler kesinlikle doldurularak fiber altyapı başvurusu tamamlanabilir.

Türk Telekom Fiber Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk Telekom’un sunmuş olduğu fiber altyapı’dan yararlanmak isteyenler 3 durumda dilekçe hazırlayabilir. Türk Telekom fiber altyapı başvurusu binalarda Telekom şubesi ve altyapı olmaması durumunda farklı dilekçe hazırlanmalıdır.

Türk Telekom fiber altyapı başvurusu oluşturmak için binanızda altyapı olmasına rağmen port yoksa başvuru aşamasında farklı dilekçe hazırlanmalıdır. Ancak binalarda altyapı var dairelerde fiber ağı istenmesi durumunda yine farklı dilekçe hazırlanır.

Türk Telekom’a Dilekçe Nasıl Gönderilir

Başvuru ve dilekçe hazırlamadan evvel bulunduğunuz bölgeyle ilgili olarak altyapı sorgulamanızı tavsiye ederiz. Türk Telekom’a dilekçe nasıl gönderilir ile ilgili net cevap olarak Türk Telekom’un kendi resmi web sitesi aracılığıyla yapabileceğinizi bildirmek isteriz. Başvuru için ev adresinizin olması altyapı sorgulamanıza yeterli olacaktır.

 • Türk Telekom altyapı sorgulaması yapacak olan vatandaşların Türk Telekom web sitesine giriş yapmaları gerekir.
 • Türk Telekom resmi web sitesinde bulunan ”online işlemler” menüsüne giriş yapın.
 • Açılan sayfa üzerinde bulunan ”Altyapı Sorgula” seçeneği üzerinden devam edin.
 • Açılan ilgili sayfa üzerinde sizden istenen bilgiler ve adres bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Sorgulama neticesinde sorgulanan adres üzerinde altyapı ile ilgili durumu analiz edebilir ve altyapı başvurusunda bulunabilirsiniz.

İnternet Altyapı Başvurusu E-devlet

Türk Telekom internet altyapı başvurusu e-devlet üzerinden ne yazık ki gerçekleştiremiyorsunuz. Ancak bölgenizdeki alt yapı sorgulamasını E-Devlet sitesine giriş yapıp arama kısmına ”internet sorgulaması” yazarak sorgulayabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Altyapı Başvurusu

Türk Telekom internet başvurusunu binanız adına yada bireysel olarak yapabilirsiniz. Yapılacak Türk Telekom internet altyapı başvurusu için vatandaşların bölgelerinde bulunan Türk Telekom il müdürlüklerine gidip başvuru yapmaları gerekir. Detaylı bir şekilde başvuru aşamasını anlatacak olursak;

 • Türk Telekom altyapı başvurusu yapılabilmesi için vatandaşın başvuru dilekçesi hazırlaması gerekir.
 • Hazırlanan dilekçeyi fiziki olarak bizzat İl Müdürlüğüne götürerek kayıt altına aldırmalısınız.
 • Fiziki olarak götüreceğiniz dilekçeler daha hızlı işleme alınacaktır.
 • Hazırlanacak dilekçeye mevcut yaşamış olduğunuz adreste internet altyapısının bulunmadığınız ve bununla ilgili olarak en yakın zamanda internet bağlantısı istediğinizi yazabilirsiniz.
 • Dilekçe üzerinde kesinlikle adres ve iletişim bilgisi bulunmalıdır.
 • Eğer dilekçenizi hazırladıysanız, Türk Telekom İl Müdürlüğüne giderek teslim edip cevabı beklemelisiniz.

Türkiye genelinde altyapı başvurusu Türk Telekom aracılığıyla yapılmakta olup fiber altyapı çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşların fiber internet için başvurusu önemlidir. Yapılacak fiber altyapı çalışması sonucunda binadaki internet hızınız gözle görülür şekilde artacaktır.

Türk Telekom Altyapı Ne Kadar Sürede Gelir?

Türk Telekom altyapı başvurusu yapanlar genel itibariyle başvurularının ne zaman sonuçlanacağını merak etmektedirler. Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki yapılan başvuruların net olarak şu zamanda şeklinde bir tarih vermek mümkün değil. Fakat yapılan işlemler ve yanıt sürelerine bakıldığında ortalama olarak 1 ile 1.5 ay arasında sonuçlanacağını söyleyebiliriz.

Türk Telekom altyapı başvurusu dilekçesi hazırlanıp Türk Telekom İl Müdürlüklerine teslim edildikten sonra ilgili birimler tarafından tarafından inceleme altına alınarak değerlendirme sürecine tabi tutulur. Başvuru yapılan bölgede ve binada talep sayısının az olması durumunda bu süre daha da uzayabilir. Bulunduğunuz apartman da sadece siz başvuru yaptıysanız ne yazık ki 1 kişi için süreci hızlandırmazlar ve ne kadar çok kişi talepte bulunursa ona göre başvurunuz olumlu olacaktır.

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Dilekçesi ile ilgili konumuzun sonuna geldik.

Sitemizde daha önce açmış olduğumuz bazı konular;

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Bir önceki yazımız olan Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu