Devlet Yardımları

TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ sosyal konut projesi Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak bilinmesi sebebiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Artan kira ve ev fiyatlarına bir çözüm olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tasarlanan TOKİ sosyal konut projesi, Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri haline gelen konut sorununa çözüm olmayı amaçlamaktadır.

TOKİ sosyal konut projesi ile tek seferde 250 bin konutun inşa edilmesi hedeflenmektedir. İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlere yapılacak olan konutlar için 362 milyarlık bir yatırım yapılacağı biliniyor. Bir ev sahibi olmayan kişilerin özellikle ilgisini çeken bu projeye katılmanın şartları ise oldukça merak ediliyor.

Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2022

TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvurusu İçin Koşullar

Projenin ilk etabının tamamlanmasının ardından 1 milyon kişinin depreme karşı korunaklı ve güvenli bir eve sahip olacağı TOKİ sosyal konut projesine başvurabilmek için vatandaşların çeşitli şartları karşılaması gerekiyor.

TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

14 eylül tarihinde başlayan başvurular, 31 ekime kadar sürecek. Gerekli koşulları karşılayan vatandaşların başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekleri biliniyor. TOKİ sosyal konut projesi başvurusu için karşılanması gereken koşullar ise şöyle:

  • Proje ili sınırlarında, en az 1 yıllık süre ve daha fazlası boyunca ikamet edilmesi ve bu şehrin nüfusuna kayıtlı olunması,
  • Başvuran kişinin kendisi, eş veya çocuklarının ülkenin herhangi bir bölgesinde kayıtlı tapusu bulunmuyor olması,
  • Daha önce TOKİ projelerinden birinden konut almamış olması,
  • 18 yaşını doldurmuş ve Türk vatandaşı olması,
  • Hanenin aylık gelirinin İstanbul için 16 bin lirayı, kalan şehirleri için 14 bin lirayı geçmiyor olması,
  • Sosyal konutlar için haneden yalnızca bir kişinin başvurması.

Şartları bu şekilde özetlenen TOKİ sosyal konut projesinde 18 ila 30 yaş arasında bulunan vatandaşlara toplam 50 bin, şehit yakınları, gaziler ve engelli bireylere toplam 12.500 bin, emeklilere ise 50 bin kontenjan yer ayrıldığı bilinmektedir. Konut fiyatlarının %100 artış ile rekor kırmış olması, gözlerin TOKİ sosyal konut projesine dönmesine sebep olmaktadır. Projenin ilk etabı ile 500 bin konut, 250 bin arsa ve 50 bin iş yeri inşa edilmesi amaçlanır. Bu sayede 750 bin vatandaş güvenli bir yaşam alanına sahip olabilir.

TOKİ Sosyal Konut Projesi Fiyatları

750 bine yakın vatandaşı ev sahibi yapmayı amaçlayan bu projenin ödeme sistemleri ve konutlar için belirlenen fiyatlar merak edilmektedir. TOKİ sosyal konut projesine başvurmak isteyen vatandaşların, başvuru esnasında 500 TL ödemeleri gerekir.

TOKİ sosyal konut fiyatları ile ekonomik hareketliliğe yol açılması beklenmektedir. Proje kapsamında inşa edilecek 3+1 konutlar için fiyat 850 bin TL, 2+1 konutlar içinse 608 bin TL olarak belirlenmiştir. 240 ay vade ile ödenebilecek olan konutlar için 3+1 konut sahibi olanların ayda 3 bin 187 TL, 2+1 konut sahibi olanların ise ayda 2 bin 280 TL’lik taksitleri ödememeleri gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Köye Dönüş Belediye Taşınma Yardımı 2022 Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde Köye Dönüş Belediye ve Köye Dönüş Belediye yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu