Devlet Yardımları

TOKİ Arsa ve İşyeri Başvurusu Şartları Neler? Başvuru Nasıl Yapılır?

TOKİ arsa ve işyeri başvurusu detayları özellikle de yapılan açıklamalardan sonra daha çok merak edilmeye başlandı. Pek çok vatandaş, kira öder gibi ev sahibi olabiliyorken, arsa ve işyeri sahibi de olabilecek.

TOKİ, toplu konut projelerinin yanı sıra arsa ve iş yerleri gibi yoğun talep görmekte olan projeleri de artık geliştirmeyi hedefliyor. 28 ilde yapılması planlanmakta olan sanayi siteleri sayesinde esnaf olan kişiler kira öder gibi dükkân sahibi olabilecek. TOKİ İlk İşyerim Projesi kapsamında başvurular 10 Ekim 2022 Pazartesi günü başlayacak ve 7 Kasım 2022 tarihinde sona erecektir. Başvurular e-devlet üzerinden ve İl Merkezlerinde Halk Bankası, ilçelerde ise Ziraat Bankası Şubelerinden kolay bir şekilde yapılabilecek.

Başvurular e-devlete ek olarak bankalara da yapılabilmektedir. TOKİ web sitesinde yayınlanan listede yer alan yerel banka şubeleri geçerlidir. 1,5 aylık süre içerisinde başvuru formunu dolduran vatandaşlar çekiliş tarihini bekleyecek. Konut projelerinin çekiliş tarihleri TOKİ’nin internet sitesinde duyurulacak. Bu tarihten sonra çekilişe katılmaya hak kazanan vatandaşların ödeme takvimi netleşecek.

toki m4rZ cover

TOKİ İşyeri Başvurusu ve Başvuru Şartları

Üretime ve istihdama katkı sağlamak, iş hayatının hem daha güvenilir hem de daha sağlıklı bir bir ortamda devamını sağlamak hedefi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı dâhilinde yürütülmekte olan sanayi projelerinde yapılan işlemler, uygun depozito ve ödeme koşulları ile ilgili oda üyelerinin kullanımına sunulacaktır. TOKİ işyeri başvurusu şartları ise şöyle:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Projenin bulunduğu veya o il, ilçe sınırları içinde faaliyet gösterdiği il, ilçenüfusuna kayıtlı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Yeterlilik belgesi, işyeri tescil belgesi, yetkili makam veya vergi mükellefi tescil belgesi, NACEE-Ticaret Kanunu vb. bilgileri içeren belgeler.
 •  Kendisi, eşi ve 18 yaşından küçük çocukları herhangi bir işletme sahibi olmayacak.

TOKİ Arsa Başvurusu ve Başvuru Şartları

“İlk Evim Arsa” projesi kapsamında vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden ve belirlenmiş olan banka şubelerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler.

TOKİ Arsa başvurusu şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşında veya daha büyük olmak
 • Belediye sınırları içinde ikamet eden veya ilçe nüfusuna kayıtlı olanlar (temlik edilen mülk bir alanın merkez ilçelerinden birinde ise, merkez ilçe veya belediye sınırları içinde ikamet ediyorsa, planlanmış alan tahsisleri veya ilçe nüfuslarına kayıtlı olmak)
 • Aylık geliri 16.000 TL’den az olmak
 • Arazi tahsis edilen kimse, belediye sınırları içinde herhangi bir yerde konut yapmaya uygun araziye sahip olamaz
 • Kayıt ücreti olarak 500 TL depozito ödenmesi
 • (Orijinal arsa ve ikame arsayı noter çekilişi ile teslim almayanlar ile arsa tahsis talebinden vazgeçip kura listesine alınmayanlara başvuru ücreti iade edilir. Arazi tahsis edilenlere başvuru ücreti arsaların ödeneceği ilk taksit fiyatına dahildir.)

Bir önceki yazımız olan Kömür Yardımı Nedir, Kömür Yardımı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde kömür yardımı ve kömür yardımı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu