Manşet

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?, Taksiti bulunan kredi kartı iptal edilebilir ve bununla ilgili prosedür ve nasıl iptal edilebilir detayları yazımızın devamından okuyabilirsiniz. Kredi kartı kullanan müşteriler fiyatı yüksek olan ürünlerin alımını gerçekleştirirken taksitlendirme seçeneğini çokça kullanmaktadır. Hatta bazı bankalarda yapılan kampanya kapsamında peşin fiyatına taksitle alışveriş yapabilmektesiniz. Hal böyle olunca kullanıcılar tarafından cazip görülmektedir.

Bu nedenle taksitli alışveriş yapabilmek için vatandaşlar kredi kartı başvurusu yaparak bu cazip olan fırsatlardan yararlanmak istemektedir.

Ancak kredi kartı başvurusu onaylanan vatandaşlar ödeme planlaması yapmadan harcama yapmaları neticesinde kredi kartlarını iptal ettirmek isteyebiliyorlar.

Kredi kartı iptal etmek isteyen vatandaşlar mevcut taksiti devam eden ödemelerinin ne olacağını ve Taksiti devam eden kredi kartı nasıl iptal edilir? şeklinde soru sormaktadır. Bizde sizler için araştırarak konuyla ilgili rehber niteliğinde bu makalemizi hazırladık.

Kredi Kartı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartını iptal etmek yada tamamen kapatmak istenmesi durumunda iki alternatif yöntemle bunu yapabilirler. İlk olarak kartını kullanıma kapattırabilir ve bu durum geçici kapatmadır. Geçici kart kapatmaya örnek verecek olursak; Kredi kartı kayıp, çalıntı veya şüpheli işlem fark edilmesi halinde çalışmış olduğunuz bankayı arayarak geçici olarak kullanıma kapatabilirsiniz.

Geçici kredi kartı kapatma işlemi yapmak istediğinizde müşteri temsilcisi size güvenlik amaçlı sorular soracaktır ve bu soruları doğru cevaplamanız durumunda kredi kartınız geçici olarak kapatılır. Ancak kredi kartını kapatma işlemi yapmanız durumunda 24 saat içerisinde oluşan bir işlem olması halinde kartınızı tekrar kullanabilir ve size gönderilecek yeni kart için ekstra bir ücret ödemezsiniz. Bankalar tarafından müşterilerine gönderilecek her yeni kart için para isteyebilmektedir.

Kredi Kartı İptal Etme İşlemi

Kullanıcılar bazen ihtiyaç fazlası olan kredi kartı başvurusunda bulunarak kart çıkartabiliyorlar. Bu nedenle iptal ettirmek istediklerinde ise kredi kartı iptal etme işlemi uzun sürebiliyor. Kredi kartı kapatmak için kullanmış olduğunuz bankayı aradığınızda, müşteri temsilcisi kartınızı kapatmamanız için sizlere bankanın sunmuş olduğu avantajlardan bahsederek kartınızı kapatmamanız için dil dökebilir.

Fakat müşterinin kararlı olması ve avantajları kabul etmemesi durumunda kart kapatma işlemini başlatıyor ve size kapatmayla ilgili bilgi sunuyorlar.

BDDK ve Yasalarca Kredi Kartı Kapatma

Yasalar kredi kartı kullanıcılarının mağdur olmaması için BDDK tarafından bir çok yasayı hayata geçirip takip etmektedir. Kredi kartı taksitli alışveriş borcunuz olsa dahi kartınızı iptal edebilirsiniz.

BDDK onaylı çalışan bankaların yasaların belirlemiş olduğu çerçeve dışında işlem yapması mümkün değildir. Kredi kartı iptal talebinizi alan banka 7 iş günü içerisinde kartınızı iptal etmek zorundadır.

Kredi kartı iptal talebi üzerinden BDDK’nın belirlemiş olduğu 7 gün geçmesine rağmen kartınız kapanmamışsa BDDK’ya dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Kullanılmayan Kredi Kartlarını İptal Ettirin

Kullanmadığınız kredi kartını varsa iptal ettirin ki daha sonra önünüze sorun olarak çıkmasın. Her bankanın işleyişine ve prosedürüne göre değişkenlik göstermekte olup kredi kartlarından senelik kart aidatı istenmektedir. Kullanmadığınız kredi kartınıza kart aidatı çıkmaması adına kullanmadığınız kredi kartlarını iptal ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

Borcu Olan Kredi Kartı Kapatılabilir mi?

Borcu olan kredi kartı kapatılabilir mi konusunda herkes bilgi sahibi olmadığı için bu konuda bilgisi olmayanlar bankanın müşteri temsilcisinin yönlendirmesine maruz kalarak senelerce kredi kartı kullanmak zorunda kalıyor. Şu var ki bankalar hiç bir zaman müşteri kaybetmek isteme ve bu nedenle kredi kartı iptali yapmamanız için her türlü yolu denerler.

Kredi kartı iptal etmek istemeniz halinde bankadaki ilgili personel kart iptali yapmamanız için sizi ikna etmeye çalışır. Dolayısıyla kredi kartı iptali hakkında bilgi ya da deneyim sahibi değilseniz, kart kapatma işlemi sizin için zorlaşabilir.

Borcu Olan Kredi Kartı İptal Edilebilir

Kullanmış olduğunuz kredi kartının aktif borcu ya da taksitli alışverişi olması durumunda kart iptalini bankanıza ait şubeye giderek kredi kartı kapatma başvurusu yapabilirsiniz. Kart kapatma isteğiniz sonrasında banka müşteri temsilcisi tarafından kartınızı kapatmamanız için tekliflerde bulunacaktır.

Kredi kartınızı kapatmak istediğinizde yapılacak teklifler genellikle kartınıza para puan ya da kredi kartı aidatı silmek olacaktır. Kredi kartı teklifini kabul edip etmemek tamamen sizin insiyatifinizdedir.

Kapatılan Kredi Kartı Taksitleri Nasıl Ödenir?

Kapatılan kredi kartı taksitleri, kart kapatma isteğiniz sonrasında kartınız işlevselliğini kaybedecek ve kartınızla işlem yapamazsınız. Kapatılan kartla alışveriş işlemi yapamayacağınız gibi kartınızla kart borcuda ödeyemezsiniz.

Peki kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyeceksiniz?, İlgili bankanın en yakın şubesine giderek kart borcunu ödeyebileceğiniz gibi farklı bankada bulunan hesabınızdan kart bilgilerinizle internet bankacılığı aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Kapatılan Kredi Kartı Taksitlerini Tek Seferde Ödemek Zorunda mıyım?

Kartınızı kapatmanız durumunda eskiden yapmış olduğunuz alışverişlerinizden kalan taksit harcamalarınız bulunabilir. Kapatılan kredi kartındaki taksitli alışverişinizin hepsini ödemek zorunda değilsiniz. Yapmış olduğunuz alışveriş esnasında oluşan taksit şartları ödeme yaparken de aynı şekilde geçerlidir.

Daha net ifade etmemiz gerekirse, kredi kartınızla yapmış olduğunuz alışverişin taksitli olması ve daha sonrasında kredi kartınızı kapatmanız halinde devam eden taksitler kartınız kapansa dahi aynı şekilde taksitli ödemeye devam edebilirsiniz. Bu nedenle tüm borcu tek seferde ödemek zorunda değilsiniz. Her ay ödeme tarihi geldiğinde taksit borcunuzu ödemeniz yeterli olacaktır.

Kredi Kartı İptal Başvurusu Yerine Getirilmemesi

BDDK tarafından belirlenen yasal çerçevede bankalar müşterilerinin oluşturmuş oldukları taleplere yasanın belirlemiş olduğu düzeyde yardımcı olmak zorundadırlar. Banka müşterisinin kredi kartı kapatma talebinde bulunması halinde 7 (yedi) iş günü içerisinde ilgili kartı kapatması gerekmektedir.

Bankacılık kanununca belirlenen kart kapatma süresi içerisinde kapatılmayan kartla ilgili bankaya yazılı ya da sözlü olarak neden kapatılmadığına dair gerekçe talep edilebilir. Bankanın size vereceği cevaba göre kart kapatma işlemi talebini yeniden oluşturabilir veya tüketici hakem heyetine gidebilirsiniz.

Tekrar yapacağınız kredi kartı iptal talebine büyük ihtimalle olumlu bir şekilde dönüş yaparak kartınız kullanıma komple kapatılacaktır.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Evet, taksiti devam eden kredi kartını iptal edebilirsiniz. Mevcut kapatılan kredi kartı içerisinde bulunan taksitli ya da taksitsiz harcamalarınızın tümünü ödeyebilir veya taksit günleri geldikçe taksitlerini ödeyebilirsiniz. Yani taksit olması kredi kartınızın kapatılmasına engel olan bir durum değildir.

Kredi kartı borcunuzun hepsini ödemek isterseniz, banka personeli ya da müşteri hizmetleri temsilcisine borcun tamamını ödemek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Estetik Kredisi Veren Bankalar 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu