Manşet

SGK Devlet Akıllı Lensi Karşılıyor Mu?

SGK Devlet Akıllı Lensi Karşılıyor Mu ?, 2022 SGK kapsamında akıllı lens maliyetini karşılayabilmesi için SGK tarafından belirlenen göz bozukluğu olması gerekir. SGK tarafından gözlük desteğinde olduğu gibi lens içinde küçük miktarda destek sunulmaktadır. SGK sigorta lensi karşılıyor mu sorusu için yıl içerisinde belli periyotlar dahilinde kontrol edilmesi ve SGK tarafından belirlenen göz hastalığı olması durumunda karşılandığı söylenebilir.

Sigorta tarafından verilmekte olan lens destekleri çocuklar, yetişkinler ya da yaşlılar için verilebilmektedir. Ancak lens desteği sağlanabilmesi için SGK’nın belirlemiş olduğu şartların oluşması gerekir.

SGK Lens Desteği Ne Kadarını Karşılıyor ?

SGK kapsamında lens desteği için vatandaşlara verilen destek tutarları şu şekildedir;

  • 1 adet lens desteği 170 TL, bir çift lens desteği 340 TL şeklindedir.
  • Aylık değiştirilme zorunluluğu bulunan lensler için, 6 çifti için 100 TL SGK tarafından ödenek sağlanmaktadır.

Sigortanın lensi karşıladığı tutar şu an için 170 TL’dir. Bu miktar tek lens desteği olup 2 lens kullanım zorunluluğu olması halinde ise 340 TL 2 lens için destek sağlanacaktır.

Miyop, Hipermetrop ya da Astigmat olan kişilerin doktor reçetesi olması halinde gözlük lensi alabilmektedir. Gözlük veya lens kullanımı ikisi ayrı kullanım türleri olduğundan dolayı verilecek destek için kullanılacak gözlük ya da lens olmasına göre ödenek değişkenlik gösterir.

Ayrıca lens süreleri ve SGK tarafından ne kadar karşılanacağı tamamen doktorunuzun vermiş olduğu reçeteye bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Sigortası bulunan kişilerin lens için özel veya devlet hastanesi fark etmeksizin muayene olabilir ve reçete yazdırabilir. Alınacak reçeteyle birlikte çevrenizde bulunan bir optikçiye giderek işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Muayene sırasında yazılan reçeteler optikçilerde bulunan sistem üzerinden görüntülenebilmektedir. Detaylı olarak lens numaranız ve bununla birlikte lenslerin hangi sıklıkta değişeceği gibi bilgiler reçeteniz olmasa dahi sistem üzerinden otomatik görüntülenmektedir.

SGK lensi karşılar mı? sorusunun cevabı aslında, hastadan hastaya değişmekte olup yapılan muayene ve tetkik neticesinde gözlük kullanımından ziyade lens kullanma zorluğunun olması gerektiğinin söylenmesi halinde destek sağlanır. Peki SGK lensi hangi şartlarda karşılar?

Sigorta Lensi Hangi Durumlarda Karşılar?

SGK tarafından sağlanan lens desteği için aşağıdaki durumların oluşması gerekmektedir.

  • Katarakt ameliyatı olunması ve doktorların gözlük değil lens kullanması zorunlu olduğunun bildirilmesi durumunda lens sigorta tarafından karşılanır.
  • Özellikle çocukların gelişim çağında olduğu süreç çerisinde gözlük kullanımının uygun olmadığı durumlar söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda SGK tarafından lens desteği sağlanmaktadır.
  • Çocuklarda geçerli olmak üzere yılda 2 kere lens ücreti SGK tarafından karşılanır.
  • SGK kapsamında olan vatandaşların gözlerinde bulunan lens bağının kopması durumunda kalıcı lens yapılamadığından dolayı sigorta lens ücretlerini karşılar.
  • Görme keskinliği tanısının alınması ve buna bağlı olarak göz bozukluğu artışının yükselmemesi için lens kullanımı zorunlu olur. Bu kapsamda lens kullanımı SGK tarafından karşılanabilmektedir.

Burada bahsetmiş olduğumuz durumların dışında bazı özel hastalıklar veya hastanın gözlük kullanımının uygun olmadığı doktorlar tarafından belirtilmesi halinde SGK tarafından lens ücreti karşılanır.

Özellikle lens kullanımıyla ilgili olarak çocuklarda ve yaşlılarda SGK ücreti karşılamaktadır. Ancak görme bozukluğuna bağlı olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz durumların oluşması halinde lens kullanımı sağlanabilmektedir. Yani herhangi bir yaş aralığı olmadan SGK tarafından belirlenen şartları taşıyan kişilere verilebilmektedir.

SGK Karşılaması ile Lens Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK karşılanması ile lens alma işlemlerinin yapılması açısından göz bozukluğuyla ilgili doktora gidilmesi ve doktor tarafından bulunan göz bozukluğu reçetelendirilmesi gerekir. Alınan reçete doğrultusunda lens alma işlemleri yapılabilmekte olup kişinin kendi beyanı esas alınmaz ve tamamen reçete üzerinden işlem yapılır.

Yazılan reçete sonrasında optikler üzerinden gözlük ya da lens satışları yapılmaktadır ve sistem üzerinden yazılan reçete görüntülenebilmektedir. Buna bağlı olarak sistemler üzerinde görüntülenemeyen reçetelere işlem yapılamaz.

SGK tarafından sağlanacak olan lens desteği devlet hastaneleri dışında özel hastanelerde alacağınız reçetede geçerli olmaktadır. Bu sebeple herhangi bir göz doktoru uzmanı tarafından yazılan reçete ile sigortadan lens alabilirsiniz.

SGK sigorta lensi karşılıyor mu sorusuna detaylı olarak cevap vermiş olduk. Ancak alacağınız rapor kişilerin mevcut kontrollerinin ardından 2 yıl geçmesi durumunda yeniden rapor alması mümkünleşir. SGK çerçeve desteği ise lens desteğine nazara 3 yılda bir olarak destek sağlanmaktadır.

Mevcut göz bozukluğunda değişim olması ve göz numarasında değişiklik olması halinde 2 veya 3 sene gözetilmeksizin sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Sitemizde daha önce yayınlanan ve ilginizi çekebilecek konular;

SGK Tüp Bebek Şartları

SGK Tüp Bebek Tedavisini Karşılar mı?

Bir önceki yazımız olan Ziraat Kredi Kartı Borç Ödeme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu