Devlet YardımlarıManşet

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama, E-Devlet Şahıs ödemeleri için banka hesabı tanımlama, SGK şahıs ödemeleri sayesinde banka hesabınızı tanımlayarak gelen ödemelerin hesabınıza kolayca gelmesini sağlayabilirsiniz. E devlet banka hesap tanımlama, E Devlet – SGK Ziraat Bankası hesap tanımlama nasıl yapılır? sorularınızın cevaplarını alt başlıklar halinde bilgilendirici olarak açıkladık.

SGK şahıs ödemeleri, SGK şahıs ödemeleri nedir?, e devlet SGK şahıs ödemeleri, SGK şahıs ödemeleri nasıl alınır

SGK Şahıs Ödemeleri

SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama nasıl yapılır konusuna değinmeden önce SGK şahıs ödemeleri hangileri bu konu hakkında kısaca değinelim. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara bazı durumlarda ödeme yapar. Bu ödemeler şu şekilde;

 • Emzirme ödeneği (süt parası)
 • Geçici iş göremezlik ödeneği (Rapor parası)
 • Analık geçici iş göremezlik ödeneği (Doğum rapor parası)
 • Çeyiz yardımı
 • İlaç ve tedavi bedeli
 • Tıbbi cihaz bedeli

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama Nedir?

SGK tarafından bir çok kalemde SGK Şahıs Ödemeleri yapılmaktadır. Önceki dönemlerde yapılan bu ödemeler ne yazık ki bir çok bürokratik işlemler yüzünden başvuru uzun ve meşakkatli oluyordu. Vatandaşlar bu ödemeleri alabilmek için devlet dairelerine gidiyor ve bu süreçte çokça uğraş veriyorlardı. Son yapılan düzenlemeyle birlikte SGK ile Ziraat Bankası ile bir protokol imzalayarak MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) uygulamasını hayata geçirdi. Bu sayede şahıs ödemeleri ziraat bankası aracılığıyla yapılabiliyor.

E-Devlet Hesap Tanımlama Nasıl Yapılır?

SGK şahıs ödemeleri nedir ve hangi alanlarda bu destekler sağlanıyor konusunda değindikten sonra şimdide hesap tanımlama işlemleri nasıl yapılır sorusuna cevap verelim.

Öncelikle Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama işlemlerini yapabilmek için BURAYA tıklayın

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama
Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama
 1. Açılan sayfa üzerinden ”Kimliği Şimdi Doğrula” yazan yere tıklayın.

2) Daha sonra e-Devlet sistemine giriş yapabileceğiniz alan açılacaktır ve bu alan üzerinden T.C kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın.

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama
Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

3) Giriş yaptıktan sonra SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsüne otomatik yönlendirileceksiniz. Açılan sayfa üzerinde bulunan Yeni Hesap Tanımlama butonuna tıklayın.

4) Burada açılan sayfada üst kısımda banka yazan bir bölüm görecekseniz ve bu kutucuk üzerinden hangi bankalarda hesabınız varsa onu seçin ve sorgula butonuna tıklayın.

5) Sorgula butonuna tıklamanız sonrasında o bankadaki hesabınızla ilgili bilgiler sayfa üzerinde görünecektir. Hesabı seç tik işaretini seçerek devam et sekmesine tıklayın.

6) Son olarak devam et butonuna tıkladıktan sonra banka hesap bilgileri, cep telefonu numaranız ve e mail adresinizle ilgili bilgilerin olduğu bir sayfa açılacaktır. Burada ‘’Yukarıdaki iletişim bilgilerimin Sosyal Güvenlik Kurumu ile paylaşılmasını istiyorum’’ seçeneğinin başındaki kutucuğu işaretleyerek devam et butonuna tıklayın.

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama
Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

Burada saymış olduğumuz işlemleri başarılı bir şekilde yapmanız halinde SGK şahıs ödemeleri banka hesabınızı tanımlamış olacaksanız ve bundan sonra yazımızın başında belirtmiş olduğumuz SGK ödemeleriyle ilgili artık otomatik olarak para hesabınıza yatırılacaktır. Ayrıca dilediğiniz zaman şahıs ödemeleri iptal edebilir ya da farklı bir banka tanımlayabilirsiniz.

E-Devlet Ziraat Bankası Hesap Tanımlama

SGK şahıs ödemelerinin Ziraat Bankası aracılığıyla yapılabilmesi artık mümkün. Ancak bu sadece ziraat bankası üzerinden banka hesabı tanımlanabiliyor şeklinde yanlış bir algı oluşmuş durumda. e-Devlet üzerinden banka hesabı tanımlama işlemi yapabilmek için aşağıdaki bankalardan bir tanesi olması yeterli olacaktır.

Banka hesabınızı tanımlayabileceğiniz ziraat bankası dışındaki bankalar şu şekilde;

 • AKBANK
 • BURGAN BANK
 • FİBABANKA
 • HALK BANKASI
 • ŞEKERBANK
 • EKONOMİ BANKASI
 • GARANTİ BANKASI
 • VAKIFBANK
 • ZİRAAT BANKASI

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Yatan iller 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.