Manşet

Prozac Nedir? Prozac Ne işe Yarar? Prozac Yan Etkileri

Prozac Nedir? Prozac Ne işe Yarar? Prozac Yan Etkileri; Prozac, depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI’lar adı verilen bir ilaç grubuna aittir.

Prozac, depresyon ve anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Beyindeki serotonin miktarını artırarak çalışır. Serotonin, ruh halinizi ve duygularınızı kontrol etmeye yardımcı olan doğal bir maddedir.

En sık görülen yan etkiler mide bulantısı, baş ağrısı, uykusuzluk, cinsel istekte azalma, kilo alma veya verme ve ishaldir.

Prozac depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk ve adet öncesi disforik bozukluk için reçete edilir. Prozac, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Prozac’ın önce bir doktora veya sağlık uzmanına danışmadan alınmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bu ilacı kullanmanın sizin için güvenli olup olmadığını ve olası yan etkilerin neler olabileceğini size söyleyebilecekler

Prozac Ne işe Yarar?

Prozac Nedir? Prozac Ne işe Yarar? Prozac Yan Etkileri
Prozac Nedir? Prozac Ne işe Yarar? Prozac Yan Etkileri

Prozac, depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Fluoksetin olarak da bilinir ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.

Prozac, depresyonla savaşmak için geliştirilmiş bir ilaçtır. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) adı verilen ilaç grubuna aittir. SSRI’lar beyindeki serotonin miktarını artırarak çalışan antidepresanlardır. Bu, depresyonu olan kişilerin daha iyi, daha sakin ve kendileri gibi hissetmelerine yardımcı olabilir.

Bu sınıftaki ilk ilaç, 1987’de FDA tarafından onaylanan Prozac’dı.

Prozac, 20 yılı aşkın süredir kullanılan bir antidepresan ilaçtır. Seçici bir serotonin geri alım inhibitörüdür (SSRI) ve depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılır.

Prozac’ın etkileri hemen görülmez, etkisini göstermesi en az 2 hafta sürer. En yaygın yan etkiler mide bulantısı, ishal, kilo alımı ve uykusuzluktur.

Prozac, depresyon tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaç olan fluoksetin markasıdır. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) adı verilen bir ilaç grubuna aittir.

Prozac bağımlılık yapmaz ve ondan kafayı bulamazsınız. Prozac günde bir kez yemekle birlikte veya aç karnına alınmalıdır. Yoksunluk belirtileri ortaya çıkabileceğinden, önce doktorunuzla konuşmadan Prozac almayı bırakmamalısınız.

Editörün Tavsiyesi; Nurofen Cold Flu Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı

Prozac Yan Etkileri Nelerdir?

Prozac’ın en yaygın yan etkileri uyuşukluk, ağız kuruluğu, cinsel işlev bozukluğu ve kilo alımıdır. Bu yan etkilerin tüm insanlarda bulunmayabileceğini belirtmek önemlidir.

Prozac, depresyon tedavisi için reçete edilebilen bir ilaçtır. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Prozac, depresyon ve anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca obsesif kompulsif bozukluk (OKB), panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu (PTSD), sosyal anksiyete bozukluğu (SAD), adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) ve yeme bozuklukları, bulimia nervoza ve tıkınırcasına yeme bozukluğu için de kullanılır.

Prozac ilacının kullanımı

Prozac, depresyon ve anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır.

Prozac’ın beyindeki serotonin seviyeleri üzerinde bir etkiye sahip olduğu ve bunun da ruh halinde bir iyileşmeye yol açabileceği bulunmuştur.

Prozac, depresif dönemlerin kısa süreli tedavisinde ve kronik depresyonun uzun süreli idame tedavisinde kullanılabilir.

Bununla birlikte, bipolar bozukluğu olan kişilerde durumlarını kötüleştirebileceği veya bir manik epizodu tetikleyebileceği için kullanılması önerilmez.

Kullanımı noktasında ise hekim tarafından uygun görülen doz ile kullanılmalıdır. Kesinlikle doktorunuzun önermediği durumlarda kullanmayınız.

Prozac İlaç Fiyatı

Prozac 20 mg eczaneler de, Prozac ilaç fiyatı güncel 72.33 TL’dir.

Prozac Yan Etkisi var mı?

Prozac ilacının bilinen yan etkileri uyuşukluk, ağız kuruluğu, cinsel işlev bozukluğu ve kilo alımıdır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Kredi Kartı Borcu Otomatik Ödeme ve Kapatma 2023 başlıklı makalemizde acil yardım, Borç para ve kolay yardım hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.