Para Yardımı

Popüler Hibe ve Destekler Neler?

Popüler Hibe ve Destekler Neler?, KOSGEB tarafından işyeri açmak isteyenlere ya da işletme sahiplerine hibe kredi desteği sağlanmaktadır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yararlanabileceği bu destek programı kapsamında 50.000 TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Hibe desteği almak için kuruma başvuru yaptıktan sonra iş tanımınızın o bölgede ihtiyaç duyulan bir iş olduğuna özen göstermelisiniz. Yapılacak değerlendirme sonrasında, iş planınız uygun bulunursa hibe desteğinden yararlanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta iş planınızı doğru olarak belirlemek ve ihtiyacı karşılamaya yönelik işyeri açma isteğinizdir.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, girişimcileri desteklemek amacıyla hem de ekonomiye katkı sağlaması için kurulmuş, devlet bünyesindeki kurumdur. Ticarete başlamak ya da mevcut işleri büyütmek için kullanılacak KOSGEB sadece hibe desteği değil iş alanında özel eğitimler de vererek kişileri iş yaşamına hazırlamaktadır. İşyeri açmak isteyenler, işyerini büyütmek isteyenler, firmasının doğan teçhizatını karşılamak isteyenler, personel istihdam etmek isteyenler, özel projeleri yönetmek isteyenler KOSGEB’e başvuru yapabilmektedir.

Popüler Hibe ve Destekler Neler?
Popüler Hibe ve Destekler Neler?

KOSGEB’ten Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin nakit ihtiyacını karşılamak olan KOSGEB faizsiz kredi, sunduğu imkanlar ile işletmelere büyük destek olmaktadır. 300 bin liraya kadar çekilecek kredilerin faiz oranları KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Bu kredi imkanından yararlanmak için; işletmenin daha önce bu desteği almamış olması, başvuru tarihi itibariyle faal olarak vergi kaydının bulunması, KOSGEB kaydının bulunması, bankadan kredi çekileceği için bankaların kara listesinde bulunmaması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması sonrası ilgili işletme KOSGEB’in internet sitesinden belirlenen tarihlerde başvuru yapabilmektedir.

Gözlük Hakkı Nedir?

Sigortalı kimseler devlet desteği ile gözlük alabilirler, bu konuda devletin verdiği maddi desteğe gözlük hakkı denilmektedir. Gözlük hakkı; gözlüğü ve çerçeveyi kapsar. Bunun için kişinin yeterli prim ödemesi yapmak, muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekmektedir. Devlet Hastanesi’ne bağlı Göz Polikliniklerinde yapılan tedavi sonrası gözde oluşan rahatsızlığın doktor tarafından onaylanması durumunda gözlük SGK tarafından karşılanmaktadır.

Sigorta Poliçesi Nedir?

Sigorta şirketi ve sigortalı kişi arasında teminatların ve limitlerin belirlendiği sözleşmeye sigorta poliçesi denilir. Sigorta poliçesi, sigortanın kapsamını belirler ve hangi durumlarda sigortanın geçerli olduğunu da kayıt altına alır. Eğer bu poliçede yer almayan teminatlardan sigortalı yararlanmak isterse, sigorta şirketi poliçeyi temel alarak bu güvenceleri sigortalı kişiye sunmaz. Poliçelerde genel ve özel şartlar adı altında iki ayrı başlık bulunur. Genel şartlar neredeyse tüm sigorta şirketleri tarafından kullanılan kriterlerdir ancak özel şartlar sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir. Özellikle teminatların hangi durumlarda geçerli olduğunu, olası hasar ya da zarar durumunda sigortanın neyi ne kadar karşılayacağı özel şartlar içinde belirtilmektedir. Sigorta poliçeleri ödenen primlere göre hazırlanmaktadır.

Askerlik Yol Parası Nedir?

İster bedelli ister normal dönem olduğuna bakılmaksızın askere gidecek kimselere devlet tarafından yol giderlerini karşılaması için yol parası verilmektedir. Yol parası asker olacak kişinin birliğe katılmak için kat edeceği mesafe temel alınarak hesaplanmaktadır. Ayrıca bu kapsamda iaşe bedeli olarak kişinin yemek ve ihtiyaç masrafları da karşılanmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Kullandıkları banka kredilerini tek bir yerde toplamak ve bunları kapatmak isteyen kişilere farklı bankalar tarafından sunulan ve tek bir kredi altında eşit taksitlerle geri ödemelerinin yapıldığı ihtiyaç kredisine borç kapatma kredisi denilmektedir. Yaygın adıyla borç transferi kredisi olarak da bilinmektedir. Başvuru yapan kişinin farklı bankalara değişen faiz oranları ile ödeme yapmadığı ya da mevcut ödemesinin fazla olduğu durumlarda borç kapatma kredisi ile borçları hesaplanarak, tek bir yerde ödeme yapması sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Burs Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde burs başvurusu ve burs başvurusu 2022 hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu