Devlet Yardımları

Maaş Yardımları Neler?

Maaş Yardımları Neler?, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, asker aileleri için yapmış olduğu maddi yardıma denilmektedir. Askere katılan ve bunun sonucunda ailesinin yanından ayrılmak zorunda kalan kişilerin oluşan boşluğunda aile maddi açıdan zorluğa düşüyorsa, buradaki zorluğun giderilmesi için aileye destek olunmaktadır. 2 ayda bir verilen asker ailesi yardımından yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Yardımdan askere giden evli ise sadece eşi, bekar ise öncelik sırasına bakılarak annesi yararlanmaktadır.

Çalışan Annelere Maaş Yardımı Nedir?

Maaş Yardımları Neler?
Maaş Yardımları Neler?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen çalışan annelere maaş yardımı, sigortalı işçi statüsünde çalışan annelerin çocuklarının okul, kreş, bakımevi gibi giderlerini karşılamaları için her ay yapılan ödemedir. Ancak bu yardım belirtilen illerde yani; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Malatya ve Elazığ olarak şimdilik belirlenmiştir. Gelişmelere bağlı olarak bakanlık faydalanılacak il sayısını arttırabilmektedir. Destek, 24 ay süreyi kapsayacak şekilde yapılması öngörülmektedir.

Çalışan Annelere Maaş Yardımı Ne Kadar?

Annelere maaş yardımından faydalanmak için ilk şart annenin kazancının brüt asgari ücretin iki katından daha fazla olmaması gerekmektedir. Herhangi bir yaş sınırı bulunmayan bu maaş yardımından her anne tek çocuğu için yararlanabilmektedir. Yapılan maaş yardımı ise 100 Euro olarak yani yaklaşık 1800 TL olarak belirlenmiştir. Annenin aynı zamanda doğum izni almamış olması gerekmektedir.

Suriyelilere Maaş Yardımı Nedir?

Suriyeli mültecilere Türkiye’de kaldıkları süre boyunca ek masraflarını karşılamaları için Kızılaykart aracılığı ile yapılan yardımdır. Temel gıdalarını almaları ve masraflarını karşılamaları amacıyla oluşturulmuş bu program AB ve Türkiye tarafından finanse edilmektedir. Şu anda Suriyelilere resmi olarak yapılan sadece Kızılaykart bünyesinde olan yardımdır. Bunun dışında farklı şekilde gündeme gelen bu konu hakkında resmi açıklamalar bulunmaktadır.

Suriyelilere Maaş Yardımı Ne Kadar?

Kızılaykart aracılığı ile kullanılan Suriyelilere maaş yardımı, an itibariyle 720 TL olarak ödenmektedir. Bu yardımdan yararlanan kimseler uluslar arası hukuk nedeniyle koruma altına alınan kimseler olup Türkiye vatandaşları bu yardımdan yararlanamazlar. Aynı şekilde Türkiye vatandaşı olan bir mültecinin de bu yardımı geçersiz hale gelir.

Maaş Çocuk Yardımı Nedir?

Çocuk yardımı ya da diğer adıyla doğum yardımı, doğum yapmış annelerin faydalanabildiği, Aile Bakanlığı tarafından finanse edilen yardımdır. Doğum yardımı bir defaya mahsus olarak verilmektedir. Bu yardımdan Türkiye vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olanlar yararlanabilmektedir. 2015 sonrasında gerçekleşen her doğrum için yardım kullanılabilir.

Bir diğer çocuk yardımı da memurlara verilen yardımdır. Memurların çocuk sayısına göre maaşlarına eklenen bu yardım, yine devlet tarafından her ay olarak ödenmektedir. Bu halde çocuk yardımı doğumu kastediyorsa bir defa, memurları kast ediyorsa maaşlarına aylık eklenecek ücret olarak anlaşılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Belediye Gıda Yardımı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde belediye gıda yardımı ve belediyelerin gıda yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu