Manşet

Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etme

Kredi Kartından Yapılan İşlemi İptal Etmek isteyen kişiler için bugün bilgilendirici bir içeriği istifadenize sunduk. Günümüz şartlarında ve teknolojisinde artık yapılan alışverişler büyük oranda kredi kartlarından yapılmaktadır. Yapılan alışverişlerin yüz yüze olan kısmında temassız ve pos cihazları kullanılırken internet üzerinden de bir çok siparişlerde kredi kartı kullanılmaktadır. Ancak bazen banka müşterileri yaptıkları alışverişlerde kredi kartından yapılan işlemleri iptal etmek isteyebiliyor ve bu noktada bir çok sorunlar karşılaşabiliyor. Kredi kartı alışveriş iptal etmeyle ilgili yöntemlerden makalemizde bahsedeceğiz.

Öncelik olarak kullanıcıların yapmış oldukları alışverişlerle ilgili olarak iptal ve düzeltme hakkına sahip olduklarını bilmelerini isteriz. POS cihazları veya online alışveriş ile yapılan alışverişlerde satıcı kaynaklı olarak yanlış tutar girilmesi, yanlış kartla işlem gerçekleştirilmesi gibi durumlar söz konusu olması halinde kredi kartından yapılan işlemi iptal etmek mümkündür.

Kredi Kartından Yapılan Hangi İşlemlerde İptal Yapılabilir?

Kredi kartı kullanan kişilerde bir çok sebepten dolayı kredi kartı harcama iptali talebi ortaya çıkabiliyor. Ancak en çok karşılaşılan Kredi kartından yapılan işlemi iptal etmek ile ilgili sorunlar şu nedenlerden kaynaklı olabilmektedir;

  • Kredi kartınızdan yapmış olduğunuz alışveriş 2 kere yansıdıysa,
  • Kartınız sizin dışınızda farklı birisi tarafından ele geçirilmesi halinde,
  • Kredi kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda üçüncü şahısların hesabınızdan harcama yapması durumunda itiraz edebilirsiniz.
  • Yapmış olduğunuz alışverişte almış olduğunuz eşya veya hizmetle ilgili vadedilen işlemlerin yerine getirilmemesi durumunda,
  • Yapılan harcamayla aldığınız fatura tutarında yanlışlık olması,
  • EFT veya havale yapılmasına rağmen ücret kredi kartına yansıtılmış olabilir

Saymış olduğumuz bu sebeplerden dolayı kart kullanıcıları kredi kartı harcama iptal işlemi yaptırabilmektedir. Bazı bankalara peşin harcama durumlarında hızlı çözüm sağlarken taksitli alışverişleriniz için bu biraz daha zaman alabilmektedir.

Kredi Kartı ile Yapılan Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı ile Yapılan Alışveriş İptali yapabilmek için çalışmış olduğunuz bankanın bu konuyla ilgili detaylarına vakıf olmalısınız. Her bankanın kredi kartından yapılan işlemi iptal etmek için kullanmış olduğu prosedür farklı olabilir. Kimi banka Harcama İptal Dilekçesi talep edebilirken kimi banka da müşteri hizmetleriyle yapmış olduğunuz işlemi yeterli görebilmektedir. Fakat her banka kredi kartından yapılan işlemi iptal etmekle ilgili yardımcı olmaktadır.

Kredi kartından yapılan harcamayla ilgili düzeltme veya iptal işlemi için bankaya ait müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bankalar yapılan harcamalarla ilgili olarak müşterilerine bilgilendirme mesajları göndermektedir. Bununla birlikte yapmış olduğunuz alışveriş esnasında dekont ya da fişiniz üzerinde de alışverişinize ait detaylar yer alır. Almış olduğunuz bu fişler üzerindeki bilgileri kontrol etmek iptal işleminiz için hızlandırıcı bir faktördür.

Banka tarafından müşterilerine gönderilen kısa mesaj yanlışlık neticesinde bilgi olması açısından Kredi kartından yapılan işlemi iptal etmek için önemlidir. Yapılan işlemin size ait olmaması ya da yapılan harcamadaki tutarın yanlış olması durumunda hızlı bir şekilde bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız.

İnternetten Kredi Kartı İle Yapılan Ödeme İptali

İnternet veya POS cihazı ile yapmış olduğunuz alışverişlerin iptali yapılması durumunda ilgili kredi kartınıza paranız iade edilir. Fakat yapılan bu iptal işlemi neticesinde iadenin yansıması biraz süre almaktadır. Ayrıca alışveriş yaptığınız siteden iptal işlemi için başvurduğunuzda iptal ve iade işlemi için belirlenen bir süre bulunmaktadır. İnternet üzerinden yapılan alışverişin iptali onaylanması durumunda bankanıza hemen yansımayabilir.

Almış olduğunuz ürün kargolanmadan önce ya da hizmet alınmaması durumunda iptal işlemi anında kredi kartınıza yansır. Fakat İnternetten Kredi Kartı İle Yapılan Ödeme İptal etmek durumu hizmet almak için alışveriş yaptığınız sitenin iptal ve iade koşullarına bağlı olarak değişir. İnternet üzerinden yaptığınız alışveriş sonrasında detay kısmında iade ve iptal seçeneği yoksa alışveriş yaptığınız sitenin müşteri hizmetlerini aramalısınız. Telefon üzerinden ulaşamamanız halinde ise mail üzerinden alışveriş bilgilerinizle birlikte iptal işlemi talebinizi iletebilirsiniz. Yapmış olduğunuz alışverişin iptali için önce bankanızı aramanız bir şey ifade etmeyecektir. Bankalardan genel itibariyle yapmış olduğunuz alışverişin taksitiyle ilgili düzeltmeler yaptırabilirsiniz. Taksitli alışveriş iptali gerçekleştirmek istediğinizde ise iadelerde taksitli olarak aylık olacak şekilde gerçekleşir.

Kredi Kartı İptal İşlemi Kaç Günde Gerçekleşir?

Kredi kartı iptal işlemi yapılması halinde para iadesi için belirlenen bir süre bulunmaktadır. Bu süre bankalar arası değişkenlik gösterebileceği gibi, firmaların iptal işlemine ne kadar hızlı cevap verdiğine bağlı olarak değişebilir. İnternet üzerinden yapılan iptal işlemleriyle ilgili iade anında olabileceği gibi 1-3 gün arasında da para iadesi olabilmektedir.


POS üzerinden kredi kartından yapılan işlemleri iptal etmek 1-3 gün arasında değişmektedir. POS cihazı üzerinden yapılan işlemle ilgili olarak faturası varsa iade işleminiz yapılabilmektedir.

Pos Cihazından İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

POS cihazları üzerinden alışveriş yapmanız durumunda iptal işlemi için almış olduğunuz ürün ya da hizmet faturasının bulunması gerekir. Firmaların iade yapması için kasalarında genellikle iade fişleri bulunur. İade işleminin yapılabilmesi için müşteriden iade formunu doldurarak imzalaması istenir. Sisteme işlenen iade işlemi sonucunda kredi kartına iade yapılır.

Yine POS cihazı üzerinden yapılan işlemde yanlış ücret çekilmesi durumunda faturayla birlikte hızlı bir şekilde hizmet aldığınız firmaya gitmeniz gerekir. Yapılan bu yanlışlıkta tüm sorumluluk firmaya aittir. Yapılan bu yanlışla ilgili firma yanlışlığı düzelterek iptal işlemini gerçekleştirir.

Sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz kredi kartıyla ilgili bazı yazılar;

Ziraat Kredi Kartı Borç Ödeme

Enpara Kredi Kartı Harcama Taksitlendirme

Noterde Kredi Kartı Geçerlimi

Çalışmayan Kadınlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Denizbank Borç Kapatma Kredisi

Bir önceki yazımız olan Google News Resim Çekmeme Sorunu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu