Manşet

Kredi borcu devam eden ev nasıl alınıp satılır?

Kredi borcu devam eden ev nasıl alınıp satılır?, Konut kredisi kullanarak alınan ev ya da gayrimenkulün devam eden kredisi olduğu halde satışını yapmak istiyorsunuz fakat nasıl yapılacağına dair fikriniz yoksa aşağıdaki detayları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi borcu devam eden ev nasıl alınıp satılır?

Kredi borcu devam eden ev nasıl alınıp satılır?
Kredi borcu devam eden ev nasıl alınıp satılır?

Aslında işin özüne baktığımız da ev satışı gerçekleşirken eski mevcut kredinin de kapatılıyor olması gerekli. Fakat mevcut bu krediyi kim kapatacak? Satıcı mı?, Alıcı mı?

Krediyi kapatmak için alternatif bir kaç yöntem uygulanabilmektedir.

Blokeli Çek Yöntemi ile Nakit Satış

Öncelik olarak satışı mevzu olan evin bankaya olan güncel borcun tüm kapama masrafları dahil ne kadar olduğunu öğrenin. Örnek vermek gerekirse; 500.000 TL ile satacağınız evin borcunun tüm kapama masrafları dahil erken kapamayla 300.000 TL olduğunu varsayalım.

 • Evi alacak olan kişi kredinin dışında kalan 200.000 TL tutarı ilgili bankaya yatırır ve bu meblağ karşılığında Bloke çek alır. Alınacak olan bu bloke çek ile ilgili bankalar tarafından ortalama olarak binde 4 civarı bir masraf kesintisi olur. Tabi bu oran bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Miktar ise 1000 TL ile 1500 TL arasında değişebilir. 200.000 TL için yaklaşık 800.000 TL masraf ödenir.
 • Bu işlemlerin ardından tapuda ipotekli ev satışı şeklinde alıcıya devri gerçekleştirilir ve 200.000 TL tutarında bloke çek satıcıya teslim edilir.
 • Akabinde hem alıcı hem de satıcı bankaya başvurarak geriye kalan 300.000 TL tutarındaki kredi borcunu alıcı tarafından ödemesi yapılarak kredi kapatılır ve kredi kapanışının yapıldığına dair ipotek fek yazısı alınır.
 • Evi alan kişi bu fek yazısıyla birlikte tapuya gider ve ipoteği kaldırtır. Ancak normal şartlarda bu işleme gerek kalmadan bankalar tarafından otomatik olarak tapuya yazı gönderilip ipoteğin kaldırılma işlemi yapılır. Alıcı kişi bir kaç gün bekleyerek kontrol etmesi yeterli olacaktır.

Bu süreçten sonra kredi borcu tamamen kapatılmış ve evin satışı gerçekleşmiş olur. Burada yapılması gereken son işlem, bankadan almış olduğu bloke çeki bankaya götürerek tahsilatını yapmak. Bloke çekin tahsilat işleminde bankalar ücret alırlar. Bu işlem ücreti ise ortalama olarak 200-300 TL arasında bankaya göre değişir.

Kredisi devam eden evin tekrar kredi ile almak

Kredisi devam eden ev için yeni bir kredi çekilerek satın alma işlemi yapılır.

Bununla ilgili örneklendirecek olursak;

 • Yine evin bedeli 500.000 TL olduğunu varsaydığımızda bankaya olan kredi tutarı ise 300.000 TL olsun.
 • Evin satışını yapacak kişi de 250.000 TL olduğunu varsayalım ve kalan kısım için de 250.000 TL kredi çekecek olsun.
 • Böyle bir durumda evi satın alacak kişi bankasına kredi için başvuru yapar ve kredinin onaylanmasından sonra satıcıya ait kredi borcu 300.000 TL için çekmiş olduğu kredi olan 250.000 TL’nin dışında kalan 50.000 TL’yi hesabına yatırır. Geriye kalan 200.000 TL’yi ise evin satışını yapan kişiye nakit olarak vermek üzere bekletir.
 • Evi alacak kişinin bankası, verdiği kredi karşılığında konuta 2. dereceden ipotek koyulmak suretiyle evin satışı gerçekleşir. Kalan tutar olan kısım 200.000 TL ise satıcıya elden veya bankasına gönderilir.
 • Alıcıya ait banka, kredi tutarı olan 250.000 TL’yi ve ekstra olan 50.000 TL’yi satıcıya ait olan bankaya gönderir ve mevcut kredi kapatılarak ipotek fek yazısı alınır.
 • Alıcıya ait olan banka, ipotek fek yazısını ilgili tapuya göndermek suretiyle satıcının bankasının 1. derece ipoteğinin kaldırılmasını sağlar ve alıcı kişinin bankası 1. derece ipotek sahibi olmuş olur.
 • Bu sayede evin satışı yapılmış ve kredi kapatılmış olur. Aradaki fark ise nakit olarak verilmiş olur.
 • Alıcı artık resmi olarak evin sahibi olmuş, çekilen kredi tutarı ise satıcının bankasına ulaşmış ve ilk ipotek kaldırılmış olur.

Satıcının, konut kredisini bireysel krediye çevirmesi

Bu seçenek özellikle kredi bitimine az bir zaman kaldığında veya kredi tutarının çok az kalmış olması durumunda tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise, hem kalan kredi anapara üzerinden erken kapama ücreti, hem de başvuru yapılacak yeni bireysel kredi tutarı için dosya masrafı ödenmesi gerektiğindendir.

Bu yöntem için satıcı olan taraf kendi çalıştığı bankasına gider ve geriye kalan kredi tutarı kadar bireysel kredi çektikten sonra mevcut konut kredi borcunu kapatır.

Daha sonrasında kapatılan konut kredisiyle ilgili olarak ipotek fek yazısı alınır ve tapuya iletilir (Bu işlem genellikle banka tarafından yapılır). Bu sayede ev üzerinde bulunan ipotek kalkar ve satışıyla ilgili olarak engel bir durum kalmaz.

Alıcı olan kişi ise dilerse nakit dilerse kredili olarak ev satışını alır.

Bu yöntemde genel itibariyle %2 erken kapama kredi ücreti ve %1 bireysel kredi ücreti ödeme yapılacağından dolayı bu masraf göz önüne alınarak işlem yapılmalıdır.

Kredi borcu devam eden ev nasıl alınıp satılır? adlı konumuzun sonuna geldik.

İlginizi çekebilecek konular; Öğrenci Kredi Kartı Alabilir mi?

Bir önceki yazımız olan Dünya Göz Hastanesi Muayene Ücretleri 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu