Devlet Yardımları

Köye Dönüş Belediye Taşınma Yardımı 2023 Şartları Nelerdir?

Köye dönüş belediye taşınma yardımı, Belediyelere, sosyal yardım kuruluşlarına ve kaymakamlara başvurarak elde edilir. 2023’de yerel yönetimin göç yardımından gelen yoksul ailelere sağlayacağı imkânlar bunlardır. Köyünüze taşınmak için ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Sosyal yardım belediyeler tarafından bir şehirden başka bir şehir taşınan kişilere Belediye Yer Değiştirme Yardımı adı altında ödenir.

Yerel göç desteği ile ilgili olarak, yerel yönetime başvurarak ulusal hükümet ve Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla göç desteği alabilirsiniz. Köye tehcir yardımı ile birlikte köye dönüş projesinde gençlere 30.000 TL sübvansiyon da sunulmaktadır. Maddi durumu müsait olmayan vatandaşlara dönüşte eşyalarını yanında götürmeleri için ulaşım yardımı yapılacaktır.

Ziraat Bankası Toki Başvurusu 2023

Köye Dönüş Yardımı Başvuruları

Köye dönüş yardımı almak isteyen vatandaşların bulundukları ilin Belediyesi’ne başvuruda bulunması gereklidir. Bu konuda belediyeden telefonla faydalı bilgiler alabilirsiniz.

Yaşadığınız ilin belediyesine başvurarak göç desteği alabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya kaymakamlığa başvurarak köye dönüş şartlarını sağlayan kişiler de destek alabilir. SYDV’nin henüz böyle bir hizmeti yoktur. Ancak belediyeye başvurarak göç ve nakliye yardım desteği alabilirsiniz. E-Devlet üzerinden SYDV yardım talebi sorgulamalarını gerçekleştirebilirsiniz.

Köye Dönüş Projesi

Köye Dönüş Projesi kapsamında bakanlık ve çok sayıda finans kuruluşu, üretimi kaliteli ve modern kılmak amacıyla hem tarıma hem de hayvancılığa destek veriyor. Hayvancılığı tercih edenlere küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık ve arıcılık yardımı yapılmaktadır. Tarımsal üretimde bulunmak isteyenler ise mantar yetiştiriciliği, fidan ve fidanlık, meyve ve sebze üretimi vb. konularda destek alabilirler. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan sağlanan destekler hibe olarak verilmektedir. Köye dönüş projesi kapsamında köylerine dönen vatandaşların eşyalarını taşımakta zorlanmaları ve ulaşım sıkıntısı çekmeleri noktasında gerekli yardımlar yapılacaktır.

Köye Dönüş Belediye Taşınma Yardımı
Köye Dönüş Belediye Taşınma Yardımı

Köye Dönüş Yardımı Başvuru Şartları

Tarım ve kırsal kalkınma yardım kuruluşları, Ziraat Bankası‘nın imzaladığı protokolle köylerine dönüş için yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlara hibe verecek. Bu promosyon kredilerinden yararlanmak için belirli gereksinimleri karşılamanız gerekir. Köye dönüş desteği için şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • 41 yaşından küçük olmak,
 • İşsiz ve gelir sahibi olmamak,
 • Sosyal güvenliğin bulunmaması,
 • Açık öğretim dışında aktif öğrenci olmamak,
 • Daha önce aynı proje için aynı yerden yardım almamış olmak

Bu şartlar altında belediyeler, sosyal dayanışma ve yardımlaşma topluluklarının vakıf ve derneklerinden uzun mesafe ulaşım, ulaşım ve göç yardımlarına başvurmak ve faydalanmak mümkündür.

Köye Dönüş Yardımı Gerekli Evraklar

Köye dönüş yardımı ve başvurusu kapsamında gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır:

 • Kimlik kartı
 • Tarım Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine durumunuzu anlatan bir dilekçe
 • Nihai eğitim döneminin tamamlandığına dair belge
 • Çalışmadığınıza dair belge
 • İkametgâh adresini gösteren belge
 • Başvuru ile birlikte kuruma tapu senedi ibraz edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB’ten Kimler Yararlanabilir? başlıklı makalemizde kosgeb desteği, kosgeb destekleri ve kosgebten destek almak hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.