Devlet Yardımları

KOSGEB’ten Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB’ten Kimler Yararlanabilir? Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ve Destekleme İdari Başkanlığı’nın kısaltması için kullanılır. Türkiye içerisinde bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek ve etkinliklerini artırmak için oluşturulmuştur. Finansman kurum ya da organizasyonların faaliyetlerini devam ettirebilmek için mali destekler temin edilir ve yönetilir. Banka kredileri ve geleneksel yöntemler kullanılabilmektedir.

KOSGEB Desteği Nedir?

KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelere destek verir. KOSGEB girişimci desteklerinden yararlanmak için girişimcilerin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olmaları gereklidir. Sunulan farklı paketler ile kişilere destek verilir. KOBİ’ler arasında büyümek isteyen kişiler KOSGEB’den destek alırlar. KOSGEB desteği almak için kurumun veri tabanında kayıt yaptırılması için web sitesi içerisinden kayıt bölümünden adımlar tamamlanmalıdır. Ayrıca işletmenin KOBİ olup olmadığı için kobi beyannamesi yapılır. Beyanname kontrolü yapılır. Daha sonrasında KOSGEB tarafından sunulan desteklerden uygun olan kriterler KOSGEB uzmanları ile görüşme yapılabilir. Destek programları içerisinde girişimcilik eğitim programları, iş geliştirme merkezi desteği, yeni girişimci desteği ve iş planı ödülü bölümleri bulunur.

KOSGEB’ten Kimler Yararlanabilir?
KOSGEB’ten Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB Desteği Kimlere Verilir?

KOSGEB tarafından sunulan desteklerden yararlanmak için KOSGEB’ten kimler yararlanabilir araştırmaları yapılır. KOSGEB’den yararlanabilmek için yeni iş kurma planı ve iş hayatına atılmak isteyen kişiler yararlanabilir. İş yerini geliştirmek isteyen girişimcilere de destek verilir. Ayrıca küçük işletmelerde yeni makine ve teçhizata ihtiyacı olanlar da yaralanmaktadır. KOSGEB desteği ile firmaların tanıtımı yapılabilir. Destekler ile daha fazla personel istihdam elde edilebilir. Yurt içi ya da yurt dışı fuarlarına katılım sağlamak isteyen girişimciler desteğe başvurabilir. KOSGEB destekleri arasında personele eğitim verilmesi de bulunduğu için başvurular yapılabilir. Ar-Ge ve inovasyon projeleri geliştirmek ve bu projeleri hayata geçirmek isteyen girişimciler de desteğe başvurabilmektedir.

KOSGEB’ten yararlanma için girişimcilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir. Ayrıca T.C. vatandaşı olunması da aranan şartlar arasında yer alır. KOSGEB’in genellikle üniversitelerde düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılarak eğitimin başarıyla geçilmesi gerekir. İşletmelerin KOBİ statüsünde olması gereklidir. KOSGEB veri tabanında işletmelerin kayıtlı olması aranan şartlar arasında yer alır. Tüm şartları tamamlayan işletmeler KOSGEB desteği alabilmek için başvuru yapabilir ve destekten yararlanabilir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor? başlıklı makalemizde kosgeb ne kadar yardım verir ve kosgeb yardım hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu