Devlet Yardımları

KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

KOSGEB kredisi konusuna değinmeden önce kısaca KOSGEB kavramından bahsetmekte fayda var. KOSGEB, 1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile imalat sanayinin ekonomideki konumunu geliştirmek amacıyla kurulmuş, küçük ve orta ölçekli işletmeleri ücretsiz destekleyen, iş kuran ve yeni başlayan kişilere faizsiz bir şekilde kredi sağlayan bir kuruluştur. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. Küçük İşletme Geliştirme ve Destek Yönetimi anlamına gelir.  Bu girişimler, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinde söz sahibi olabilmeleri için finansal ve eğitim desteği sağlamak amacıyla kurulmuştur.

KOSGEB Kredisi Başvuru İşlemleri

KOSGEB kredileri noktasında KOSGEB’in temel amacı, yeni girişimlerin oluşmasını sağlamak ve desteklemektir. Ancak bunun için bazı şartlar vardır. Destek almak isteyenler için şartlar aşağıdaki gibidir:

  • Öncelikle bulunduğunuz ilinizdeki İŞ-KUR veya KOSGEB birimine giderek “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi “ne başvurunuz.
  • Kurumunuz tarafından verilen bu 32 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kursunu tamamladıktan sonra bir sertifika alın.
  • Sertifikanızı aldıktan sonra kendi adınıza bir iş kurun.
  • Şirket kurulduktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olun ve KOBİ beyannamesini doldurun.
  • Genç girişimci destek başvuru formu ve genç girişimci destek iş planını doldurarak KOSGEB’e gönderin (onaylanırsa destek almaya hak kazanır) .
  • Son olarak şirket kuruluş aşamasında yapılan harcamalar için KOSGEB’e fatura ibraz ederek 50.000 TL’ye kadar destek ve 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi alabilirsiniz.
  • Kurum, kadın adaylara ve erkek adaylar %90 ve %70 oranlarında maddi olarak desteklemektedir.

KOSGEB veri tabanına kaydolmak için ise Öncelikle “e-Hizmetler” menüsünde “KOBİ” altında “KOSGEB’e kayıtlı değilseniz” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkacak olan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Bu süreç hem esnaflar hem de küçük işletmeler için geçerlidir. Katılım sürecini tamamlayan KOBİ’lerin kredi başvurusu yapabilmeleri için KOSGEB KOBİ beyannamesini doldurmaları ve KOSGEB veri tabanına kayıtlarını eksiksiz tamamlamaları gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak için tüm bilgiler ve vergi numaraları eksiksiz olarak girilmelidir.

KOSGEB Kredi Tutarları

KOSGEB kredi tutarları 2022, milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor ve aynı zamanda sık sık araştırılıyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Kurumu (KOSGEB), genç istihdamını teşvik eden Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Programı’nın dördüncü başvuru döneminde desteği 100.000 liradan 125.000 liraya yükseltmiştir. KOSGEB kredi tutarları ve diğer avantajlardan yararlanmak isteyenlerin ise gerekli şartları tam olarak sağlıyor olması, başvurularını da eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca bu destek programı, son 12 ayda ortalama istihdamı sürdüren işletmelerin, 12 ay boyunca istihdam taahhüdünde bulunan her bir personel için bu geri ödeme desteğinden yararlanmalarını sağlar. Mikro nitelikli işletmeler bu destekten 2 kişiye kadar, küçük işletmeler ise 5 kişiye kadar yararlanabilmektedir. İşyeri sahibi veya çalışanı kadın ise destek 135.000 liraya çıkıyor

Bir önceki yazımız olan Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Doğalgaz Yardımı Başvuru başlıklı makalemizde doğalgaz yardımı ve doğalgaz yardımı yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu