Devlet Yardımları

Kömür Yardımı Nedir, Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kış aylarındaki ısınma sorununa karşı, geçim sıkıntısı yaşayan pek çok aile her yıl kömür yardımı almaya ihtiyaç duymaktadır.  Bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalarını devam ettiren belediye ve vakıflar, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun belirleyeceği program çerçevesinde ve 1 Ocak itibariyle geçerli olan Cumhurbaşkanlığı kararıyla birlikte 2022 yılında yardımlarına devam edecekler.

Kömür yardımı almak isteyen aileler, Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlediği miktara göre kömür yardımından faydalanabilecekler. Bu kömür miktarı ise geçtiğimiz yıllarla kıyaslanarak belirlenecektir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvurusu yapmak isteyen aileler, başvurularını e-devlet üzerinden, yardımlaşma vakıflarından, belediye ve kaymakamlıklardan, belediyeye bağlı dernekler üzerinden yapabilmektedir. Belediyelere yapılan başvurular, başvuru formuyla yapılabilmekle birlikte e-devlet üzerinden de gerçekleşebilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardım başvuruları ise bağlı olan vakıflara gidilerek gerçekleşir. Yapılan başvuruların süresi 20 güne kadar uzayabilir. Başvurularını tamamlayan aileler, sonuçlarını e-devlet üzerinden ve ilgili kurumlardan takip edebilirler.  Bununla birlikte ALO183 ve ALO144 destek hatlarından da faydalanabilirler. Başvuruları onaylanan ailelere kömür, vakıfların belirlediği noktalarda doğrudan teslim edilir. Kömür ve yakacak dağıtımının yapılacağı tarih yıllara göre değişiklik göstermektedir, yine yapılacak olan para yardımı da her yıl değişmektedir.  Yardımlar genel olarak yılda bir defa yapılır. Teslim edilecek olan kömürler ise TCDD ve PTT tarafından taşınır.

Kömür Yardımı Nedir, Kömür Yardımı Nasıl Alınır?
Kömür Yardımı Nedir, Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Kömür yardımı şartları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İşsiz olmak,
 • Muhtaç olmak ve bu sınırın altında bulunmak,
 • Sosyal güvencesi bulunsa dahi, asgari ücretin üçte biri oranında kazanca sahip olmak,
 • Çalışma hayatının devam etmesine izin vermeyen bir engele veya kronik hastalığa sahip olmak,
 • Dul ve kimsesiz olmak,
 • Şehit veya gazi olmak,
 • Asker ailesi olmak,
 • Afetzede olmak,
 • 65 yaşın üstünde ve kimsesiz olmak,
 • Değerli bir taşınır ya da taşınmaz mala sahip olmamak,
 • Muhtarlığın onaylamış olduğu yoksulluk belgesine sahip olmak,
 • 18 yaşını bitirmiş olmak,
 • İlgili vakıfta yardım talep eden kişi hakkında dosya oluşturulması,
 • İkamet edilen adresin yurt içinde bulunması.

Kömür ve yakacak yardımı ile ilgili en belirleyici unsurlardan biri yoksulluk belgesine sahip olmaktır. Ayrıca hiçbir aileye ihtiyaç duyduğundan fazla kömür yardımı yapılmamaktadır. Vakıflara yapılan başvurular için özellikle bir belge talep edilmez, yalnızca taleplerini dilekçeyle yazmaları ve nüfus cüzdanlarının fotokopilerini ve asıllarını beyan etmeleri gereklidir. Dilekçe anlaşılır olmalı ve çok uzun yazılmamalıdır. Yazılan dilekçe ve formlarda verilen bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Aksinin tespiti durumunda kişi hakkında ceza işlemi uygulanmaktadır.

Kömür dağıtımıyla birlikte, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun resmi sitesi üzerinden de daha uygun fiyata kömür satın almak mümkün olabilmektedir. Bu sayede yardımdan faydalanamayan aileler için de daha ekonomik çözümler üretilir.

Bir önceki yazımız olan Maaş Yardımları Neler? başlıklı makalemizde maaş yardımı ve maaş yardımları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu