Para Yardımı

Kolay Alınan Yardımlar Neler?

Kentsel dönüşüm, özellikle depreme karşı eskimiş, risk unsuru barındıran yapılarda kullanılan yardım sistemidir. Bu sayede konutları yenilenen kişiler, ilgili süre sonunda yeni konutlarında oturabilmektedir. Bu sürede konutta kira ile oturan ya da konutun kendisinde oturan mülk sahibine kira yardımı yapılmaktadır. Ancak bu tanıma göre kira yardımı farklılık gösterir. Kiracılara ise taşınma masraflarına ek olarak sadece bir seferlik ödeme yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için ikamet edilen bölgedeki Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Kreş Yardımı Nedir?

Kolay Alınan Yardımlar Neler?
Kolay Alınan Yardımlar Neler?

Çalışan annelerin, işte oldukları süre gözetilerek çocuklarının bakımı için verilen yardıma kreş yardımı denilmektedir. Kreş yardımından yararlanmak için çocuğun 0 – 60 ay arasında olması, Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinde ikamet edilmesi, çocuk ile annenin aynı evde ikamet etmesi, 4A kapsamında tam zamanlı çalışılması, annenin gelirinin de brüt asgari ücretin iki katını aşmaması gerekmektedir.

İlksan Doğum Yardımı Nedir?

İlkokul Öğretmenleri ve Sosyal Yardım Sandığı yani kısa adıyla İlksan, ilköğretim öğretmenleri arasındaki yardımlaşmanın tesis edilmesi için kurulmuştur. Böylece, ilköğretim öğretmenleri doğum yapmaları halinde İlksan tarafından bir defaya mahsus olmak üzere doğum yardımı yapılır. Doğum yardımı miktarı da kurul tarafından belirlenir. Başvuru yapmak için doğum yardım dilekçesi, aile nüfus kayıt örneği ve üyenin görev yerini gösteren hizmet belgesinin olması gerekmektedir.

İlksan Evlilik Yardımı Nedir?

İlköğretim öğretmenleri arasında dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulmuş İlksan, öğretmenin evlilik durumunda maddi yardım sağlamaktadır. Evlenme yardımı bir defaya mahsus yapılmaktadır. Eğer evlenenlerin ikisi de İlksan üyesi ise ikisine de ayrı ayrı olarak ödeme yapılmaktadır.

Çeyiz Yardımı Nedir?

Anne ve babasını kaybetmiş, yetim aylığına tabii olan kadınlar, evlenme durumlarında maaşlarının 24 katına kadar devlet tarafından çeyiz yardımı yapılmaktadır. Çeyiz yardımından yararlanmak için sigortalı bir işte çalışmamak gerekmektedir. Ayrıca bu yardım sadece kadınlara yapılmakta olup bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. Aynı zamanda evlilikten 5 yıl sonraya kadar çeyiz yardımı talep edilmektedir.

Ölüm Yardımı Nedir?

SGK’ya bağlı olan kişilerin vefat etmesi halinde yasal mirasçılarına yapılan ödemeye ölüm yardımı denilir. Ölüm yardımı ilk olarak SGK’lının eşine, eşi yoksa çocuklarına, çocukları yoksa anne ve babasına ödenir. Ölüm yardımının amacı cenaze masraflarının karşılanmasıdır. Ölüm yardımı miktarları çalışan kişinin prim ve sigorta süresine göre belirlenmektedir.

Yeni Doğan Bebeğe Mama ve Bez Yardımı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yapmış, maddi durumu iyi olmayan, aylık geliri olmayan ya da belirli bir sınırın altında kalmış annelere devlet tarafından yapılan yardımdır. Bebeğin doğumunu temel olarak 24 ay boyunca ödenen yardım son olarak 839 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardımın temel amacı çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Popüler Hibe ve Destekler Neler? başlıklı makalemizde bilinmesi gereken yardımlar ve hibe ve destekler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.