Para Yardımı

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Kırtasiye yardımı, pek çok aile ve öğrenci için son derece önemlidir. Temel ihtiyaçları karşılama noktasında güçlük çekmekte olan aileler okul çağındaki çocuklara kırtasiye yardımı sayesinde çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Pandemi sürecinde muhtaç durumda olan veya yoksul olarak kabul edilen vatandaşlar ile işini kaybeden veya işten çıkarılan ailelere fayda sağlayan kırtasiye yardımı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanmaktadır.

Yoksul ve muhtaç ailelerin çocukları hem belediyelerin hem de bakanlıkların sağlayabileceği kırtasiye desteği sayesinde eğitimlerine kesintisiz ve eksiksiz bir şekilde devam edebiliyor.  Yoksul çocukların okulu bırakmasını önlemek, eşit eğitim sağlamak, çocuklarına ve gençlerine daha iyi ve aydınlık bir gelecek sağlamak için kırtasiye yardımı isteyen aileler, bu yardıma nasıl başvurabileceklerini de sık sık araştırıyor.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Maddi olarak yoksun anne babaların çocukları için temin edebilecekleri kırtasiye malzemeleri konusunda yardımı; sosyal dayanışma ve işbirliğini güçlendirmek, öğrencilerin eğitim hayatına daha yakın olmalarını sağlamak, öğrenci ve velilerin yazma maliyetlerinden tasarruf etmek için yapılır.

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?
Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Bu yardım için işsiz, muhtaç veya düşük gelirli ebeveynler başvurabilir. Ülkemizde bir hanenin kişi başına düşen aylık ortalama net geliri başvuruda esas alınır. Asgari ücretin 1/3’ü veya daha azı; düşük gelirli haneler olarak kabul edilirler. Bu, ihtiyaç sahibi ve işsizlerin yanı sıra, çalışmakta olan ancak ailelerinin temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında üçlük çeken ebeveynler de çocukları için bu destekten faydalanabilecekleri anlamına gelir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başvurusu kabul edilen velinin hesabına para yatırılacaktır.

Ayrıca öğretmenler her eğitim-öğretim yılının başında kırtasiye yardımı almaktadır. Bu yardım; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere verildiği için bu yardıma eğitim bursu denmektedir ancak yoksul vatandaşlara verilen kırtasiye yardımlarıyla karıştırılmamalıdır.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı almak isteyen pek çok ebeveyn yardımın kimlere sağlandığını araştırıyor. Düzenli geliri olmayan yoksul öğrenci ailelerine, yetim ve öksüzlere, dulların himayesindeki çocuklara verilir. Pandemi (Covid-19) nedeniyle işyeri kapanmak zorunda kalmış olan esnafların çocukları ile fazla çalışan personelin çocukları bu yardıma başvurabilir.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Kırtasiye yardımı başvurusunda bulunmak için Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı veya belediye ile iletişime geçen velilerin başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.  Bu formda anne ve babanın maddi durumu, ihtiyaç düzeyi, aylık gelir ve giderleri sorulur. Hem Belediye hem de Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sadece muhtaç ve düşük gelirli insanlara yardım eder. Başvuru sahipleri, kırtasiye yardımı başvurusunda bulunurken doldurdukları formda doğru ve gerçekçi bilgiler sağlamalıdır.  Ekonomik durumlarına rağmen yoksul olan ebeveynler harici eksik ya da yanlış bilgiler sunan ebeveynler. Daha sonra bakanlık veya belediye tarafından bulunurlarsa yargılanacaklardır. Alınan kırtasiye yardımı ve diğer ödenekleri faiziyle birlikte geri ödemekle yükümlüdürler.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye yardımı başvurusu noktasında başvuruda bulunmak isteyen velilerin kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekmektedir.  Vatandaşlar; ikamet ettikleri yerin kaymakamlık binasında faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak Bakanlık tarafından sağlanan kırtasiye yardımı için başvurabilirler. Belediye kırtasiye yardımına başvurmayı düşünen ebeveynler, doğrudan belediye binasına gitmeli ve bir başvuru formu doldurmalıdır. Devletten kırtasiye desteği nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız e-devlet üzerinden kırtasiye desteği başvurusunda bulunabilirsiniz. Veliler e-devlet üzerinden belediye kırtasiye yardımı için başvurabilir. T.C kimlik numaranız ve buna ek olarak şifreniz ile sisteme kısa süreler içerisinde giriş gerçekleştirebilirsiniz. Henüz e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden talep edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonu İçin Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde cep telefonu kredisi ve cep telefonu kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.