Manşet

Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?, Banka kartı veya kredi kartına iade edilen para ne zaman hesaba geçer? sorularını soran vatandaşlar günümüz alışverişinin internet üzerinden yapılmasıyla birlikte bu soruların cevabını araştırma gereği duymaktadırlar. Online olarak yapmış olduğunuz alışverişlerinizde kredi kartı veya banka kartınızla oluşturmuş olduğunuz siparişinizi herhangi bir nedenden dolayı iptal ettiğinizde işlemi nereden yaptığınıza bağlı olarak iade hesaba yansır.

Kredi kartına iade edilen para nasıl çekilir, karta iade işlemi hesaba ne zaman yansır sorusunun cevabını bu makalemizi okuyarak bulabileceksiniz.

Kredi kartına iade edilen para ne zaman gelir? sorusuna yanıt vermeden önce, örneklendirmemiz gerekirse; Bir internette bulunan teknoloji sitesinden telefon aldınız ve almış olduğunuz ürün beklediğiniz gibi çıkmadı, eğer kartla alışveriş yaptıysanız yapmış olduğunuz iade sürecini beklemeniz gerekecek. Tabi burada alışverişinizi yapmış olduğunuz yere bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Kredi kartına para iadesi süresi ve geri iade nasıl çekilir, hadi hep beraber başlıklar halinde konuyu inceleyelim.

Kredi Kartı İle Yapılan Alışverişte İade Nasıl Olur?

Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?
Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Karta iade edilen para ne zaman gelir, iptal edilen alışverişin iadesi ne zaman gerçekleşir?, gibi sorularınız ve online yapılan alışverişlerdeki süreç işleyişiyle ilgili bilgilendirme yapacağız. İade sürecinde en önemli koşullardan birisi yapmış olduğunuz alışveriş platformundaki iade koşulları ve ürünü iade ettiğiniz zaman dilimi önemlidir. Belirlenen süre içerisinde iadenizi ve koşulları karşılamanız durumunda para idesi talebi oluşturabilirsiniz.

İnternet alışverişinde para iadesi kaç gün sürer?, sorusunun net cevabı olarak almış olduğunuz ürünü iade etmek için iade koşullarını karşılamanız durumunda 1 ile 7 gün arasında iadeniz alışveriş tutarınız kadar hesabınıza yansıyacaktır. Mağaza iadeyi yaptıktan sonra bankanın da iade süresi bulunur ve bu iade süresi çalıştığınız bankaya göre değişkenlik sağlar. Aşağıdaki tablomuzda bankaların iade süresi kaç gün görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Kartına İade Yapılan Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Banka para iadesi yaptığında ne zaman hesabıma geçer?, Kredi yada banka kartınızla yapmış olduğunuz alışverişlerinizde alışveriş yaptığınız online mağazanın iadeyi kaç gün içinde yaptığı da önemlidir. Bu alışveriş yaptığınız platforma göre süre değişkenlik gösterebilir. Bir çok online alışveriş sitesinde 2 ile 10 gün arasında iadeniz sağlanır. Örnek; Trendyol para iade süresi almış olduğunuz ürünü 15 gün içerisinde iade etmeniz ve onaylanması durumunda 1 ile 7 gün arasında para iadenizi gerçekleştirir. Ancak iade süreleri yapmış olduğunuz internet mağazasına bağlı olarak iade koşulları doğrultusunda 14 güne kadar uzayabilir.

Bilinen online alışveriş sitelerinin iade süresi şu şekildedir;

  • Hepsiburada iade süresi 10 iş günü kadar sürebilmekte.
  • Trendyol para iade süresi 2-10 gün arasında olup ürün iadenizi 15 gün içerisinde göndermiş olmanız ve onaylanması gerekiyor.
  • Yemeksepeti para iadesi talebiniz sonrasında 7 iş gününü bulabilmekte.
  • Migros para iade süresi, iadenizin onaylanmasından sonra 7-10 iş gününü bulabiliyor.
  • Ebebek para iade süresi iadeniz onaylanmasıyla birlikte ortalama 5 iş günü.
  • MediaMarkt para iade süresi, iade talebiniz onaylandıktan sonra 3 iş günü içerisinde yapmış olduğunuz ödeme türüne göre iadeniz yapılır.
  • Çiçek Sepeti para iadesi, iadenizin onaylanmasının ardından 1-10 gün arasında değişir.
  • Amazon sipariş iptal para iadesi, iadeniz onaylandıktan sonra 3 iş gününde gerçekleşir.
  • N11 iptal para iadesi onaylanmasından sonraki 3 iş günü içerisinde gerçekleştirilir.
  • Getir sipariş iptali para iadesi ise bankaya göre değişkenlik sağlr ve 10 iş gününü bulabilir.

Bunun yanı sıra giyim ve diğer fiziki olarak yapmış olduğunuz alışverişlerinizdeki farklı iade süreleri bulunabilir. Alışveriş sitelerinin iade süreleri ve para iadesi sorgulama nasıl yapılır? ve Tüm bankaların iade süreleri ne kadar ile ilgili hazırlamış olduğumuz tabloyu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Kredi ve Kredi Kartı Para İade Sorgulama Nasıl Yapılır?

Para iadesi sorgulama nasıl yapılır?, Alışverişi yaptığınız ve bahsi geçen kartınızın bankasına ait mobil veya internet bankacılığına giriş yaparak hesap dökümü ve hesap ekstresini inceleyerek iade yapılıp yapılmadığınız görüntüleyebilirsiniz. Yapılan iadeler + şeklinde görünür, örnek +500 vs gibi. Sizden yapılan harcamalar ise – işaretiyle görülmektedir.

Diğer bir para iade sorgulama yöntemi ise, bankanızın çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisi aracılığıyla kontrol ettirebilirsiniz.

Para İadesi Ne Zaman Hesaba Yansır?

Para iadesi hesaba yansıma süresi her bankada farklılık göstermekte olup bankalara ait ortalama süreleri bulunmaktadır. İadeyle ilgili ilk olarak alışveriş yaptığınız mağaza bankanıza iade yapıyor ve bu iadenin bankanız tarafından hesabınıza yansıtılma süresi bulunur. Kredi kartlarına geri iade süreleri hakkında aşağıdaki tablomuzdan istifade edebilirsiniz.

Bankalara Göre Para İadesinin Hesaba Yansıma Süresi

İade Yapılan BankaKredi Kartına İade Süresi (İş Günü)Banka Kartına İade Süresi (İş Günü)
Akbank28
Odeabank48
Albaraka Türk48
Şekerbank77
Halkbank210
TEB38
ING Bank710
HSBC Bank17
Garanti Bankası27
Fibabanka48
Kuveyt Türk57
QNB Finansbank37
Türkiye Finans Bankası88
İş Bankası18
Denizbank88
Vakıfbank48
Yapı Kredi28
Ziraat Bankası28
Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Buraya kadar Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?, Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?, Kredi kartı para iade süresi gibi bir çok konuda bilgi vermeye çalıştık. Daha fazlasını merak edenler için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Karta İade Edilen Para Ne Zaman Gelir?

Bankaların para iadesi süresi banka ve kredi kartı olarak değişkenlik gösterir. Para iade süreleri ortalama olarak 15 gün sürebilir.

İnternet Alışverişinde Para İadesi Kaç Gün?

İnternet alışverişi iptali sonrası iade süresi 1 ile 10 gün arasında değişmekte olup 14 güne kadar da bulduğu görülmektedir.

Karta Para İadesi Durumu Nasıl Sorgulanır?

İptal edilen alışverişinize yapılacak iade ile ilgili hem alışveriş yaptığınız mağaza hem de kartınıza ait bankayla iletişim kurarak sorgulayabilirsiniz.

Karta İade Edilen Para Nasıl Çekilir?

Paranız size geri iade olduğunda + olarak yansır. Eğer alışverişinizi banka kartından yaptıysanız gelen tutarı çekebilirsiniz. Kredi kartıyla yaptıysanız limitinize yansıyacaktır.

Kredi Kartına İade Edilen Para Borçtan Düşer Mi?

Yapılan alışverişin iptal edilmesi ve iadenin yapılması sonrasında bahsi geçen tutar kredi kartı ekstre öncesindeki kesilecek ekstreye dahil edilmez. Ekstreye yansıyan meblağ ise gelecek olan ekstrede mevcut borçtan düşer.

Trendyol Sipariş İptali Para İadesi Ne Zaman Yapılır?

Trendyol üzerinden yapmış olduğunuz alışverişi 15 gün içerisinde iade etmeniz ve onaylanması durumunda 2-10 gün iş günü içerisinde para iadeniz yapılır.

Hepsiburada İptal Edilen Siparişin Para İadesi Ne Zaman Olur?

Hepsiburada sipariş iptali yapıldıktan sonraki süreçte kredi kartınıza ortalama olarak 2 iş günü, banka kartlarına ise 8 iş günü gibi bir sürede iade olur.

Bireysel Emeklilik Para İadesi Ne Zaman Yapılır?

Bireysel emeklilik iptali sonrasında para iadesi ortalama olarak 10 – 15 iş günü içerisinde yapılmaktadır.

Karta İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer? yazımızın dışında sitemizde daha önce yapmış olduğumuz paylaşımlardan bazıları;

Yemeksepeti Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

Ehliyet Harcı İnternetten Ödeme

Bir önceki yazımız olan TÜVTÜRK Kredi Kartı Geçiyor Mu? Hangi Kartlar Geçerli? 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu