Acil Para

İşsiz Kredi Çekebilir mi?

İşsiz olarak kredi çekmek düzenli bir işi olmaması sebebiyle geliri olmayan kişilerin araştırdıkları bir konudur. Bankalar tarafından belirli bir süre sonra geri almak kaydıyla satın alma gücü sağlanması olarak tanımlanan bu işleme, kredi adı verilmektedir. Ancak bankaların vatandaşlara kredi verebilmek adına aradıkları bir takım şartlar bulunmaktadır. 18 yaşını doldurmuş olmak, yeterli bir kredi notuna sahip olmak ve belirli bir gelire sahip olmak, bu şartların arasında gelmektedir. Ancak bazı bankalar çeşitli durumlarda işsiz yani herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara da kredi vermektedir.

Çalışmayan Vatandaşların Kredi Çekebilmesi İçin Gerekenler

Herhangi bir bankaya kredi amacıyla başvurduğunuzda ilgilendikleri ilk kriter geliriniz olacaktır. Belirli bir işi olan kişiler gelirlerini çalıştıkları kurumdan alacakları maaş bordrosu ile kanıtlayabilir. Bankaların gelir miktarınıza dikkat ediyor olmasının sebebi ise, bir gelirinizin olmasının kredinize ait borcunuzu ödeyeceğiniz anlamına geliyor olmasıdır.

dev kredi kampanyasina iki banka da drik 001

Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda işsiz kredi çekmek için uygun olarak gözükmeyebilir. Ancak bu aşamada dikkat edilecek bir takım etkenler vardır. Halihazırda aktif olarak çalışmıyor yani bir geliriniz bulunmuyorsa, bankaya kredi için başvurduğunuzda sahip olduğunuz gayrimenkullere bakılmaktadır. Bunun yanı sıra kira getirisi gibi, belgelemenin mümkün olduğu gelirler de, aktif olarak bir işte çalışmıyorsanız bile, kredi alabilmenize yardımcı olur. Dolayısıyla gayrimenkul ya da kira geliri, bankalar için düzenli gelir kaynağı niteliği taşımaktadır. Bunun yanı sıra sahip olduğunuz herhangi bir taşıt bulunuyorsa, bu da kredi alma sürecinizi hızlandıracak ve kolaylaştıracak faktörlerin arasında gelir.

İşsiz Vatandaşlara Kredi Veren Bankalar Var mı?

Eğer bir gayrimenkul sahibiyseniz ve işiniz olmadan kredi çekmek istiyorsanız, gayrimenkulünüzü ipotek ettirerek, bankaların kredilerinden yararlanabilirsiniz. İpotekli kredi olarak adlandırılan bu krediler, bankalara kredinizi geri ödeyeceğinize dair bir güvence oluşturmanızı sağlar. Kredi ödemeniz tamamladığınız durumda gayrimenkul üzerinden ipotek kalkacaktır.

Bunun yanı sıra işsiz vatandaşların bankaların kredilerden yararlanabilmesi adına karşılaması gereken koşullardan bir diğeri kredi sicili temiz bir kefil bulmaktır. Kredi puanı bankaların kredi verirken en çok dikkat ettikleri faktörlerin arasında gelir. Kredilerin ve kredi kartlarının zamanında ödenmesi, kredi kullanım yoğunluğu gibi pek çok etken, kredi notunun belirlenmesinde rol oynar. Bu durumda aktif olarak çalışmayan ve geliri bulunmayan kişiler kendilerine kredi notu yüksek bir kefil bulurlarsa, bu durumda bankaların kredilerinden yararlanmaları mümkün hale gelmektedir.

Bunun yanı sıra kredi çekilmek istenen banka da bu aşamada önemli bir rol oynamaktadır. Sadık bir müşterisi olduğunuz banka, sizlere işsiz olsanız da kredi verebilir. Bunun için bankada açılmış vadeli mevduat hesaplarınız ve çeşitli ödemeleriniz için verilmiş ödeme talimatlarınız olması gerekecektir. Bu gibi durumlara işsiz kredi çekebilir mi sorusu olumlu şekilde yanıtlanabilir. Dolayısıyla bankaların kredi vermek adına baktıkları ilk faktör gelir beyanı olsa da, bazı durumlara bu koşullar esnetilebilir ve bu sayede aktif olarak çalışmayan kişiler de kredi alabilir.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Çıkar mı? başlıklı makalemizde Ev Hanımlarına Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.