Para Yardımı

Fixdual 5 mg 10 mg Nedir? Güncel Fiyatı

Fixdual 5 mg 10 mg astım tedavisinde ve alerjik rinit belirtileri olan kişilerde tedavi amaçlı kullanılan bir ilaçtır. İlacın düzenli ve zamanında kullanılması halinde burun akıntısı, kaşıntı ve rahat nefes almaya olanak sağlamaktadır. Yan etki olarak en sık rastlanan durum ise uyuşma hissidir. Fixdual nedir, Fixdual ne işe yarar, Fixdual hangi hastalıklarda kullanılır, Fixdual güncel fiyatı gibi güncel sorulan sorulara cevap vereceğiz.

Fixdual Nedir ?

İlaç Bilgileri;

Piyasa İsmi: Fixdual

Etken Maddesi: Montelukast

Grubu: Bronkodilatör

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

İlaç Fiyatı: 152 TL

Film tablet şeklinde olan bu ilaç sarı renkte olup yuvarlak ve çift katlıdır. Hava yollarını genişletici özelliği olan ve içerisinde ihtiva eden etken maddelerden 5 mg levosetirizin dihidroklorür ve 10 mg  montelukast bulunmaktadır. Özellikle ilacın tedavi alanları arasında Alerjik rinit ve astım tedavisi bulunmaktadır.

Fixdual 5 mg 10 mg tedavi açısından iki farklı şekilde etkileşim sağlamaktadır. İlk olarak histamini engelleyerek vücutta oluşan alerji belirtilerini (burun akıntısı, kaşıntı gibi) engeller. İkinci özelliği ise vücut savunma hücrelerini engellemek suretiyle alerjenlere karşı oluşan karşı savaşın önüne geçer. Bu sayede savunma hücrelerinin alerjenlere karşı savaşması engellenmesiyle birlikte kapanan hava yolları tekrar açılmış olur.

Fixdual Bilgileri

Fixdual 5 mg 10 mg Nedir? Güncel Fiyatı
Fixdual 5 mg 10 mg Nedir? Güncel Fiyatı
Alım ŞekliAğızdan
GrubuBronkodilatör
EtkisiHava Yollarını Genişlemesi
Günlük alınacak maksimum doz200 mg
Yan EtkisiUyuşukluk Hissi
Fiyat152 TL

Fixdual 5 mg 10 mg Nasıl Kullanılır ?

Fixdual 5 mg 10 mg ağızdan alınan ve bir bardak su ile birlikte yutularak içilen bir ilaçtır. Kesinlikle hapı çiğneyerek yada ısırarak kullanmayınız. İlacın kullanımında aç yada tok karna olması fark etmez. İlaç kullanımıyla birlikte 3 saat sonra etkisini gösterir ve maksimum doz 200 mg olarak bilinmektedir.

Fixdual ilacı 15 yaş üzerinde kullanılmalıdır. Yaşlı olan kişiler için ise herhangi bir rahatsızlığı olmaması durumunda kullanabilmektedir. Diğer yandan eğer orta ve ileri düzey bir böbrek yetmezliği söz konusuysa doz ayarlaması yapılmalıdır ve doktor kontrolünde alınmalıdır. Hafif ve orta düzey karaciğer yetmezliği doz ayarlaması gerek olmamakla birlikte yine doktor kontrolünde alınız. Hamileler için Fixdual kullanımı konusunda bir bilgiye rastlamadık. Bu neden hem doktorunuza başvurun hem de doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kullanmayın.

karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği birlikte olan durumlarda doz ayarlaması yapılmalıdır.

İlacın belirtilen dozdan daha fazla alınması halinde uyuşukluk hissi oluşabilmektedir. Çocuklarda ise oluşabilecek yan etkiler şu şekilde;

 • Aşırı gerilim içinde bulunma
 • Huzursuzluk

Emziren kişiler ile ilaç içerisinde bulunan maddelere alerjisi bulunan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır.

Fixdual Ne İşe Yarar ?

Fixdual alerjik durumlara karşı vücutta oluşan aşırı reaksiyona karşı çıkan belirtilerin tedavisi noktasında yardımcı bir ilaçtır. Özellikle alerjik rinit ve astım hastalığı tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Peki Fixdual bu hastalıklarda ne işe yarar ve ne şekilde kullanılmalıdır, bununla ilgili aşağıdaki başlıklarımızda belirttik.

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) Tedavisi

Alerjik rinit olarak bilinen ancak halk arasında saman nezlesi olarak bilinen ve özellikle bahar aylarında polen mevsiminde oluşan alerjik durumlar; burun akıntısı, gözde yaşarma, kaşıntı gibi durumlarda Fixdual 5 mg 10 mg tedavi noktasında etkin bir rol oynar. Düzenli olarak kullanılması için 3 yada 6 hafta gibi bir süre içerisinde günde bir doz olacak şekilde kullanılmalıdır. Tabi burada alerjinin az yada çok olmasına göre Fixdual kullanım süresi değişkenlik gösterebilir.

Fixdual 5 mg 10 mg Astım Tedavisi

Fixdual 5 mg 10 mg kullanarak astım hastalarında rahat bir nefes alması sağlanır. Kullandıktan sonraki gün etkisini göstermeye başlar ve günde bir doz olarak alınmalıdır. Ancak astım atak tedavisinde işe yaramaz. Fakat astım atak tedavisi için kullanılan ilaçların yanı sıra alınması durumunda destekleyici özelliği ile faydasını arttırabilir. Bu konuda hekiminize danışabilirsiniz.

Fixdual Yan Etkileri Nelerdir ?

Çok sık olarak yan etki gösteren bir ilaç değildir. Ancak çok aşırı doz alınması halinde yan etki görülme oranı da o derece yükselecektir. Az olarak yan etkisi görülse de karşılaşabileceğiniz yan etkiler şu şekilde;

 • Karın ağrısı
 • Uyuklama
 • Susuzluk
 • Baş ağrısı
 • Kusma
 • Hiperaktivite
 • Ağız kuruluğu
 • Yorgunluk
 • Bulantı
 • Kaşıntı
 • Döküntü

Güncel Fixdual 5 mg 10 mg Fiyatı ve Muadilleri

Fixdual 5 mg 10 mg eczanelerde 152 TL olarak satılmaktadır. Fixdual SGK tarafından karşılanır ve ülkemiz’de muadil olarak alabileceğiniz ilaçlar şu şekilde;

 • Dual-Air,
 • Desduo,
 • Descase
 • Desmont

Ülkemizde satılan bronkodilatör ilaçlar şu şekildedir;

 • Ventolin
 • Zespira
 • Levmont

Fixdual İlacını Kullanan Kişilerin Merak Ettiği Sorular

Fixdual kullanan veya almayı düşünen kişilerin genel itibariyle sordukları soruları sizler için aşağıda kısaca özetledik


Fixdual Kortizon İçerir Mi ?

Fixdual Kortizon içermez.

Fixdual Reçetesiz Alınır Mı?

Fixdual doktorunuzun reçete olarak yazması gereken bir ilaç olup reçetesiz olarak alamazsınız.

Fixdual Alerji İlacı Uyku Yapar Mı?

Fixdual ilacının uyku yaptı gözlemlenmektedir. Ancak bu yan etki az görülmektedir.

Fixdual Aile Hekimi Yazabilir Mi ?

Fixdual Aile Hekimi tarafından yazılamamakta olup raporunuzun olması halinde reçetenize eklenebilir.

Editörün Tavsiyesi;

Nurofen Cold Flu Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı

Prozac Nedir? Prozac Ne işe Yarar? Prozac Yan Etkileri

Bir önceki yazımız olan Süt parası ne kadar? Süt parası alma şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.