Para Yardımı

Evde Yaşlı Bakım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Evde yaşlı bakım parası günümüzde internet üzerinde en sık araştırılan konuların arasında gelmektedir. Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından bakıma muhtaç olan kişilerin yakınlarına sağlanan maaş olarak bilinen evde yaşlı bakım parası, 2022 yılında değişkenlik göstermiştir. Bu gibi etkenler dolayısıyla 2022 yılının ardından evde yaşlı bakım parasına ne miktarda verildiği pek çok kişi tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Evde yaşlı bakım parası yaşlı, engelli, bakıma muhtaç olan kişiler adına bu kişilere bakanlara verilen aylık ücret olarak bilinmektedir. 2022 yılının ardından bu ücrete de zam gelmiş olmazsa evde yaşlı bakım parasını nasıl alınacağı veya ne kadar miktarda olacağı gibi pek çok konunun sıklıkla araştırılmasını sağlamıştır. Aile ve Sosyal hizmetler Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre sosyal hizmet modelleri kapsamında bulunan yaşlı aylığının ödemesinin yükseldiği öğrenilmiştir. Bu etken göz önünde bulundurulduğunda Ocak temmuz dönemi için evde yaşlı bakım parasının 798 Türk Lirasından 2354 Türk Lirasına çıkartıldığı anlaşılmaktadır.

Evde Yasli Bakim Parasi2
Evde Yaşlı Bakım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Evde Yaşlı Bakım Parası Ne Kadar?

Evde yaşlı bakım parası almak için öncelikle çeşitli müdürlüklerine müracaat edilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir. Bakım parası almak istiyorsanız aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekir. Ancak müracaat eden herkesin evde yaşlı bakım parası alamayacağını bu parayı alabilmek için çeşitli koşulların karşılanması gerektiğini de göz ardı etmemek gerekir.

Evde yaşlı bakım parası alabilmek adına karşılanması gereken ilk ve en önemli koşul gelir kriteri olmaktadır. Gelir kriteri 2021 yılında hesaplanan düzene göre dört kişilik bir ailede toplamda 6818 Türk Lirasını geçmeyecek şekilde olmalıdır. Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda bir kişinin dikkate alınacak geliri 1706,67 Türk Lirası olmak zorundadır. Ancak belirlenen kriterin asgari ücret göz önünde bulundurularak ayarlandığını dolayısıyla asgari ücretin değişmesinin ardından kriterinde değişiklik gösterebileceğini göz ardı etmemek gerekir.

Evde Yaşlı Bakı Parası Nasıl Alınır?

Evde yaşlı bakım parası adına başvuruda bulunan kişilerin karşılamaları gereken bir diğer koşul ise sağlık raporudur. Evde yaşlı bakım parası almak isteyen vatandaşların sağlık bakanlığı tarafından aldıkları sağlık raporunda bakıma muhtaç bireyin tam bağımlı olduğuna dair bir ifade yer alması gerekmektedir. Ancak sağlık raporunda tam bağımlı ifadesinin yer aldığı bireyler evde bakım yardımından faydalanabilir.

Evde yaşlı bakım parası başvurusu için engelle ya da bakıma muhtaç bireyin TÇ kimlik kartının aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Bunun haricinde bakıcı olarak belirlenmiş kişinin TÇ kimlik kartının aslı ve fotokopisi de ihtiyaç duyulan bölgeler arasında bulunur. Tüm bunların haricinde yaşlı bakım parasını alabilmek için karşılamanız gereken en önemli koşul heyetten alınması gereken bakıma muhtaç kişinin en az %70 engelli olduğunu gösteren bir sağlık kurulu raporudur.

Bir önceki yazımız olan Kolay Alınan Yardımlar Neler? başlıklı makalemizde acil yardım, devlet yardımları ve kolay yardım hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu