Para Yardımı

Ev Yapım Desteği Nedir? Devletten Ev Yapım Desteği Nasıl Alınır?

Ev yapım desteği belirli şartlar dahilinde ihtiyaç sahibi kişilerin evlerinin yaşanamayacak bir hale gelmesiyle, sağlıksız ve eskimiş bir durumda olmasından dolayı onarılmasında veya yeni bir ev yapılmasında, herhangi bir afet sonrasında evlerine eşya alınmasında, devletin vatandaşına yardım eli uzattığı ve herkesin yararlanabileceği, oldukça değerli bir uygulamadır. Bahsi geçen uygulamanın başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve internet ile e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Ev Yapım Desteği Nedir?

Ev yapım desteği devlet tarafından arsa sahiplerinin veya ev sahiplerinin, tamamen yeni bir ev yapılmasında veya eski, barınılamayacak halde, sağlıksız ve kötü durumdaki evlerinin onarılması karşılığında verilen bir yardım uygulamasıdır. Kişinin barınamayacak durumdaki, sağlıksız, bakımsız, kötü ve eski evinin onarılmasında 75.000TL, prefabrik ev yapılmasında 150.000TL, betonarme ev yapılmasında ise 200.00TL’ye varan bir destek verilmektedir.

Bahsi geçen destekten yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin gelirinin, asgari ücretin 1/3’ünden az  (1.833TL) olmasının yanısıra 18 yaş ve üzerinde olması, engelli olması, dul olması, yaşlı olması, evdeki ebeveyn sayısının tek olması ve kişilerin bahsi geçen arsanın veya evin tam hisseli tapusunun olması şeklinde şartlara sahip olması gerekiyor.

Prefabrik Ev ve Betonarme Ev Nedir?

Prefabrik ev; 1 veya 2 katlı, inşa edilirken temelinin olmasının gerekmediği ve tüm parçalarının fabrikalarda yapılıp temin edildiği evlere denmektedir. Betonarme ev ise tam aksine temelinin yapıldığı, çimento ile kumun kullanılarak betonun yapıldığı yani fabrikalarda üretilen duvar, pencere gibi ürünlerin kullanılmadığı evlerdir.

Prefabrik Ev Yapımının Şartları Nelerdir?

En önemli şart, evin yapılacağı arsanın yola bakıyor olmasıdır. Aksi takdirde sadece %5’lik bir kısımdan izin alınabilir. Bu şartın haricinde, imarsız yani yapım izni olmayan arsaya ise en fazla 250 m²’lik bir ev yapılabilmektedir.

Ev Yapım Desteği Nedir? Devletten Ev Yapım Desteği Nasıl Alınır?
Ev Yapım Desteği Nedir? Devletten Ev Yapım Desteği Nasıl Alınır?

Ev Yapım Desteği Ne Kadardı ve Ne Kadara Yükseltildi?

Söz konusu yardımın güncellenmesiyle beraber yardım fiyatlarının ne kadara yükseltildiği vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor. Eski ve güncel fiyatları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Prefabrik Ev Yapım Yardımı 40.000TL’den – 150.000TL’ye çıkarıldı.
 • Betonarme Ev Yapım Yardımı 70.000TL’den – 200.000TL’ye çıkarıldı.
 • Ev Onarım Yardımı 25.000TL’den – 75.000TL’ye çıkarıldı.

Ev Yapım Desteği Nasıl Alınır?

Ev yapım desteği almak içingereken şartlarşu şekildedir;

 • Kişinin 18 yaş ve üzerinde olması.
 • Kişinin gelirinin, asgari ücretin 1/3’ünden az olması (1.833TL)
 • Engelli olması.
 • Ailede tek ebeveyn bulunması.
 • Dul olması.
 • Yaşlı olması.
 • Bahsedilen evin tam hisseli tapusunun bulunması.
 • Bahsedilen arsanın tam hisseli tapusunun bulunması.

Bu şartlara sahip olan her vatandaş ev yapım desteği başvurusunu, e-devlet üzerinden, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yapabiliyor. Bu yardımı kimin alıp alamayacağına ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti karar veriyor.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakım Parası Nasıl Alınır? Şartları Neler? başlıklı makalemizde yaşlı bakım parası ve yaşlı bakım parası başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu