Devlet Yardımları

Eşi Vefat Edene Devlet Tarafından Hangi Yardımlar Yapılıyor? 2022

Eşi Vefat Edene Devlet Tarafından Hangi Yardımlar Yapılıyor?, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında yürütülen ve 2022 yılı EVEK programı dahilinde çalışmayla eşi vefat etmiş olan dul kadınların ihtiyaç sahibi olması durumunda para yardımı yapılmaktadır.

Ülkemiz’de sosyal faaliyet alanında bir çok yardım türü bulunmakta olup bu yardımlardan biriside dulluk maaşıdır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk son yaptığı açıklama sonrasında günümüzdeki ekonomik şartlarda göz önünde bulundurularak 275 TL olan sosyal yardım 325 TL‘ye çıkarıldığını belirtti.

Bakan Zehra Selçuk

Şartlı sağlık, lohusalık ve gebelik yardımı da yüzde 29 arttı. “Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik; şartlı doğum yardımını 100 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programı kapsamında ödenen miktarı da 325 liraya çıkardık” açıklamalarında bulundu.

Dul kalan ve ihtiyaç sahibi olan kadınlar sosyal yardımlarla desteklenmeye devam ediyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından desteklenen projeler sayesinde vatandaşların geçim zorluklarına bir nebzede olsa su serpilmiş oluyor. Eşi vefat eden kadınlara, devlet tarafından EVEK programı dahilin 2 ayda bir ödenek sağlanmakta olup toplamda 650 TL dulluk maaşı verilmektedir.

Çok Acil Para Lazım, Acil Para Bulmam Lazım

EVEK Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Eşi Vefat Edene Devlet Tarafından Hangi Yardımlar Yapılıyor? 2022
Eşi Vefat Edene Devlet Tarafından Hangi Yardımlar Yapılıyor? 2022

EVEK Başvurusu Nasıl Yapılıyor?, Eşi vefat eden nasıl maaş alır?, Eşi vefat eden kadının hakları; Eşi vefat eden bayanların eşinin vefatı sonrasında hem cenaze yardımı hem de dulluk maaşı talebinde bulunabilmektedir. Yasayla belirlenen dul maaşının alınabilmesi için 5500 sayılı kanun kapsamında en az 900 gün prim olması halinde dul maaşı bağlanabilir. Dul maaşının bağlanmasından sonra yeni bir evlilik yapılması durumunda dul maaşı kesilir. Yine belediyelerin vermiş olduğu sosyal yardımlardan dul ve eşi vefat eden kadınlar yaralanabilmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadın EVEK başvurusu

Eşi Vefat Eden Kadın EVEK başvurusu, Dul maaşı talebinde bulunmak için öncelikle ikamet ettiğiniz il ve ilçeye bağlı SYD vakfına başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca dul kalmış ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen başvurularla ilgili aylık 325 TL ödenek sağlanmaktadır. EVEK internet üzerinden başvuru yapabilmek için SYD vakıflarına ait resmi internet siteleri ziyaret edilebilir.

Eşi Vefat Edene, EVEK Kaç Para Maaş Ödeniyor?

Eşi Vefat Edene, EVEK Kaç Para Maaş Ödeniyor?, Gerçekleştirilen başvuru sonrasında SYD heyeti tarafından inceleme yapılır ve inceleme esnasında muhtaç olduğu tespit edilmesi halinde aylık 325 TL ödenek maaş bağlanır. Ödemeler 2 ayda bir yapılmakta olup 325×2=650 TL şeklinde verilecektir.

Eşinden Boşanan Kadınlar Maaş Alabilir mi?

Eşinden Boşanan Kadınlar Maaş Alabilir mi?, Resmi nikahı olan ve herhangi bir sebepten dolayı ayrılan kadınlarla ilgili bu soruda çok gündeme gelmektedir. Ne yazık ki eşinden ayrılan kadınlar EVEK dul maaşından yararlanamazlar. Ayrıca bu yardım türünden yararlanabilmek için resmi nikah olması şartı vardır. Yani dini nikahı olup resmi nikahı olmayan kadınlarda bu destekten faydalanamıyorlar.

Eşi Vefat Eden Kadın Yeniden Evlenince Maaşı Kesilir mi?

Eşi Vefat Eden Kadın Yeniden Evlenince Maaşı Kesilir mi?, Eşi vefat ettikten sonra dul maaşı alan kadınlar tekrardan evlendiklerinde dul maaşları kesilir. Ayrıca eşi vefat ettikten sonra başka birisiyle dini nikah kıyarak evliliğini devam ettirip resmi nikah kıymasa, bu durumun tespit edilmesiyle birlikte maaş kesilir.

Eşi Vefat Eden Sigortalı Çalışan Kadın Dul Maaşı Alabilir mi?

Eşi Vefat Eden Sigortalı Çalışan Kadın Dul Maaşı Alabilir mi?, EVEK programı kapsamında eşi vefat eden kadınlara devlet tarafından sağlanan yardım, kadının sigortalı bir işe başlamış olması durumunda kesilir. Yani sigortalı çalışan kadınlar bu yardımdan faydalanamazlar.

Eşi Vefat Eden Kadının Hakları Nelerdir?

Eşi Vefat Edene Devlet Tarafından Hangi Yardımlar Yapılıyor? 2022
Eşi Vefat Edene Devlet Tarafından Hangi Yardımlar Yapılıyor? 2022

Eşi Vefat Eden Kadının Hakları Nelerdir?, Eşi ölen kadına devlet tarafından sağlanan bir çok sosyal yardım projesi bulunmaktadır. Eşi vefat etmiş kadınlara devlete bağlı kurum ve kuruluşlarca ayni ve para yardımı yapılmaktadır.

Eşi vefat edene devlet tarafından yapılan yardım kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılan başvurular neticesinde 2 ayda bir 650 TL olarak dul maaşı verilmektedir. Buna ek olarak vefat eden kocanın daha önce çalışmış olduğu işyerinden toplam emeklilik gün prim sayısını tamamlamışsa ölüm aylığı dul kadına bağlanır.

Diğer yandan dul kadınlar için bayram parası, dul- yetim aylığı adı altında maaşlarda bağlanabilmektedir. E-Devlet üzerinden sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Son olarak eşi ölen kadının başvurması durumunda ve muhtaç olduğunun tespit edilmesi halinde, Belediye, Kaymakamlık ve Sivil Toplum kuruluşlarınca sosyal yardım desteği sağlanabilmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadın Maaş Sorgulaması

Eşi Vefat Eden Kadın Maaş Sorgulaması, Başvuru işlemleriniz için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi e-devlet sayfası üzerinden yapabilirsiniz. İşlemlerinizi vermiş olduğumuz link üzerinden başvuru şeklinde yapabileceğiniz gibi başvuru sonucu sorgulama işleminizi de buradan yapabilirsiniz. Bunun dışında başvurularınızı sorgulayabileceğiniz alternatif kanallar şu şekildedir;

  • Bağlı bulunan ildeki SGK Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri
  • SGK Sosyal Güvenlik Kurumu Destek Hattı üzerinden yapılabilir.

Eşi Vefat Eden Kadına Verilen Devlet Ödemeleri

Eşi Vefat Eden Kadına Verilen Devlet Ödemeleri, 2022 yılı itibariyle eşi vefat eden kadınlara ylık olarak belirlenen 325 TL 2 ayda bir verilmekte olup, toplam 650 TL verilmektedir.

Devlet tarafından eşi vefat eden kadınlara para yardımı yapılmasıyla birlikte ödemeler PTT hesaplarına gönderilir. Ayrıca Sosyal Yardım kartınız varsa ATM’lerden çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.