Para Yardımı

Emekli Promosyonu Nedir? Yeni Emekli Promosyon Alabilir mi?

Emekli Promosyonu emeklilerin bağlı oldukları bankalardan aldıkları ek prim, emekli gelir promosyonu şeklinde adlandırılır. Yeni emekli kişiler ilk maaşlarını aldıklarında söz konusu banka ile anlaşma gerçekleştirdiklerinde emekli promosyonunu alabileceklerdir. Banka ile yapılan anlaşma sonrasında 3 yıllık süresi başlamış olacak ve söz konusu 3 yıllık süre içerisinde maaşını başka bir bankaya taşır ise promosyon iade edilir.

Emekli Promosyonu Almak İçin Yapılması Gerekenler

Emekli promosyonu almak için bu promosyonun ödemesini almak istediğiniz bankaya 3 yıllık gelirinizi o bankadan alacağınıza dair anlaşarak taahhütte bulunmanız gerekir. Fatura ve kredili hesap gibi koşullar yokken “3 yıllık gelirimi bu bankadan alacağım” taahhüt koşulu bulunur. Emekli promosyonu 3 yılda bir verilir. Söz konusu promosyonunu almaya 3 yıllık taahhüdü doldurmuş olan vatandaşlar bu geliri elde etmek için hak kazanırlar. Bu süreyi dolduran kişiler başka bir bankaya başvuru yaptıktan sonra bu hakkı kullanabilirler. Promosyon miktarları bankalar arasında ve aldığınız aylık gelire göre değişiklik uygulamaktadır. Aşağıdaki örnek 2021 yılındaki bankaların sunduğu promosyon miktarları şu şekildedir:

 • Şekerbank: 1050, 1500 TL
 • Garanti̇ BBVA: 1000, 1200, 1500 TL
 • ING : 675, 850, 1000 TL
 • Deni̇zbank: 675, 850, 1000 TL. Emekli bir yakınını getiren kişilere de her biri için 100 TL
 • Vakıfbank: 500, 1.000 TL
 • Fi̇babanka: 500, 625, 750 TL

Yeni Emekliler İçin Banka Promosyonu

Yeni emekli promosyon şartları için de aynı koşullarda 3 yıllık banka gelir anlaşması gerektirir ve bu promosyonlardan şartları yerine getirdiklerinde yararlanabilirler. Söz konusu şartlar yine yeni emekli olanlar için yukarıdaki gibi bankalar arasında üç yıllık bir anlaşma yaparak bu sürenin sonucunda promosyon gelirini elde edebilir. Eğer söz konusu anlaşmada 3 yıllık süre içinde maaşını başka bir bankaya taşır ise anlaşılmış promosyonun ücreti geri iade edilir.

2022 Emekli Promosyonları Hakkında Güncel Bilgi

Emekli promosyonu şartları yerine getirildiğinde, Emeklilere sunulan yararlı ve avantajlı olup söz konusu müşterilerine karlı tekliflerle öne çıkmakta olan bankaların bazıları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

 1. İş Bankası
 2. Akbank
 3. Garanti BBVA
 4. Halkbank
 5. Denizbank
 6. ING

Emekli promosyonları, gelir aralıklarına ve bankaların tanıdığı ücrete göre değişiklik gösterirken, memur ve emekli zam yüzdelerinin açıklanmasından sonra bankalar; güncel promosyon miktarlarını açıkladı. İş Bankası, TEB, Denizbank, Vakıf Bank, Akbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi, ING ve Ziraat bankaları emekli promosyon ücretleri kampanyasında yeni güncellemeler getirdi. Söz konusu Bankalar, emekliler için olan bu promosyonu ödemelerinde 31 Ağustos tarihi olan son başvuru gününü 30 Eylül tarihine kadar uzatma kararı aldılar. Normal şartlarda bankalar 3 senelik emekli maaşı anlaşması gerçekleştirirler ve bu süre zarfı için de belirli bir promosyonu emekli maaşı alan kişiye öderler. Anlaşmada konusu geçen süre esası sonucunda ödeme gerçekleşir. Anlaşma süresinin dolması durumunda istenilen  vakitte banka değişikliği gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Evde Yaşlı Bakım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Evde Yaşlı Bakım Parası, Evde Yaşlı Bakım Parası 2022 ve Evde Yaşlı Bakım Parası ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.