Manşet

E-Devlet Şifresi Bloke Kaldırma

E-Devlet Şifresi Bloke Kaldırma, E-Devlet Bloke Nasıl Kaldırılır? diye merak edenler genellikle e-devlet şifrelerinin bloke olması ya da şifrelerini unutmaları sonucunda araştırırlar. E-devlet şifresi bloke kaldırma işlemi yapmak isteyen kişiler için hazırlamış olduğumuz makale ile sizlerde şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet sistemi Türkiye’de birçok yenilik ve bu yeniliklerle birlikte vatandaşların kamu alanında yapmak istedikleri işlemleri daha kolay yapabilmesine olanak sağlamıştır. Oturduğunuz yerden hiç kalkmadan internet ortamında bir çok işlemi yapabilmeniz mümkün. Fakat bu işlemleri yapabilmek için öncelik olarak e-devlet şifresi almış olmanız gerekmektedir. Şifreyi PTT üzerinden alabileceğiniz gibi anlaşmalı olan bankaların mobil bankacılığından da alabilirsiniz. Şifreyi alan kişilerin almış oldukları şifreyle giriş yapabilmeleri mümkün ancak şifrenizi unutmanız ya da defalarca hatalı şifre girmeniz halinde e-devlet şifre bloke olacaktır. Yazımızın devamında ise e-devlet bloke kaldırma işlemini nasıl yapabileceğinize dair alternatif yolları adım adım anlattık.

E-Devlet Şifre Bloke Kaldırma

E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için alınan şifrenin 3 ay içerisinde giriş yaparak kullanılmaması halinde şifreniz bloke olur. Yapılan bu uygulama aslında güvenliğiniz açısından yapılmaktadır. E-Devlet şifresinin bloke olması halinde normal şartlarda PTT’ye giderek yeniden şifre almanız gerekir. İlk şifrenizi 2 TL üzerinden aldığınız da bloke olduğunda yeniden almak istediğiniz de 10 TL üzerinden ödeme yapmanız gerekecek.

E-Devlet şifresinin bloke olmasına neden olan defalarca yanlış girilmesi halinde 24 saat giriş kısıtlaması oluşur. Kısıtlamanın olması durumunda PTT üzerinden yeni şifre alınsa dahi 24 saat beklemek zorunda kalırsınız.

PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınıza E-devlet çağrı merkezi 160 aracılığıyla yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca PTT’ye gitmeden İnternet bankacılığıyla e-devlet şifresi alma işlemi de alabileceğinizi biliyor muydunuz? Akıllı telefonunuzdan bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Normal şartlarda anne, baba ya da birinci derece akrabanız olsa dahi bu işlem yapamazsınız. 15 yaş ve daha üzerindeki bireylerin e-devlet şifresi alabilmesi için kimliklerinde resim bulunması gereklidir.

PTT üzerinden şifreyi ilk aldığınızda sisteme giriş yaparak hemen değiştirmenizi öneririz. Ayrıca sisteme cep telefon numaranızla birlikte mail adresini tanımlamanız halinde şifrenizi unutsanız dahi ”Şifremi unuttum” kısmından kolayca yeni şifre oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

peki internet bankacılığından e-devlet şifre nasıl oluşturulur?

E-Devlet şifresi alabilmek için aşağıda vermiş olduğumuz bankaların internet bankacılığı aracılığıyla şifre oluşturabilirsiniz. Şifre alabilmek için aşağıdaki görsellerde bulunan bankalardan birisinde hesabınızın olması gerekir. Ayrıca hesabınızın olması yeterli olmayıp internet bankacılığınızın açık olması gerekir.

E-Devlet Şifresi Bloke Kaldırma
E-Devlet Şifresi Bloke Kaldırma

Adrese Teslim E-Devlet Şifre Başvurusu

65 yaş üstü olan vatandaşların daha önce e-devlet şifresi almamış olması halinde adrese teslim beyan edeceğiniz adrese e-devlet şifreniz PTT aracılığıyla iletilmektedir.

Adrese teslim e-devlet şifresi alabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/adrese-teslim-sifre-basvurusu linkine tıklayarak açılan bölümden talep oluşturabilirsiniz.

Açılan bu sayfa üzerinde bulunan form sayesinde sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Adrese Teslim Şifre Başvurusu formunda kişilerden istenen bilgiler şu şekildedir;

 • Kimlik Tipi;  T.C. Nüfus Cüzdanı veya  Yeni Kimlik Kartı hangisiyse onu seçin
 • 65 Yaş Üzeri Vatandaş T.C. Kimlik Numarası
 • 65 Yaş Üzeri Vatandaş Seri No
 • 65 Yaş Üzeri Vatandaş Cüzdan No
 • Birinci Derece Yakınınıza Ait T.C. Kimlik No
 • Güvenlik Resminde bulunan karakteri kutucuğa yazın

işlem bu kadar basit.

Yazımızın içerisinde e-Devlet bloke kaldırma ile ilgili bilgilendirme yapılmış olup Google üzerinden şu aramalar yapan kişilerin işine yarayacak bilgiler bulunmaktadır.

 • e-devlet şifrem bloke oldu ne yapmalıyım
 • E-Devlet şifresi alma
 • E-Devlet şifremi unuttum
 • E-Devlet şifresi alma internetten
 • E-Devlet şifresi nasıl ALINIR
 • 65 yaş üstü e-Devlet şifresi alma
 • ptt ye gitmeden e-devlet şifresi alma
 • online e-devlet şifresi alma
 • E-Devlet kayıt ol
 • Adrese teslim e-Devlet şifresi ücreti

Sitemizde yayınladığımız işinize yarayacağını düşündüğümüz benzer konular;

Eşi Vefat Edene Devlet Tarafından Hangi Yardımlar Yapılıyor?

SGK Kök Hücre Tedavisini Karşılıyor mu? PRP Ücretleri

İşi Olmayanlara Devlet Desteği

Bayan Kuaförü Güzellik Salonu KOSGEB Desteği

Bir önceki yazımız olan Estetik Kredisi Veren Bankalar 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu