Devlet Yardımları

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Doğalgaz Yardımı Başvuru

Doğalgaz yardımı nasıl alınır sorusu özellikle soğuk ayların yaklaşması ile merak edilmeye başlandı. En son doğalgaza zam yapılması üzerine yaklaşmakta olan kış aylarında pek çok hane maddi açıdan güçlük çekecek. Bu zorluğu bir nebze azaltmak için devlet tarafından doğalgaz desteği veriliyor. Uygun şartları sağlayan hanelere 1150 TL’ye kadar destek sunuluyor.

Doğalgaz Yardımı Nedir?

Doğalgaz yardımı nedir sorusu özellikle soğuk ayların gelmesi ile en çok araştırılan konular arasında yerini almış durumda. Maddi durumu zor olan hanelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu destek, bir nebze olsun ısınma masraflarının düşmesine olanak tanıyor.

Doğalgaz Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Doğalgaz yardımı şartları yerine getiren kişilere veriliyor. Bu şartlar temelde madde madde açıklanmış durumda değil. Ancak ekonomik olarak o yılki yoksulluk sınırının altında olan ve hanede en az asgari ücretten düşük kazanç sağlayan veya hiç kazanç sağlamayan kişi veya kişiler varsa buna göre destek veriliyor.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Doğalgaz Yardımı Başvuru
Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Doğalgaz Yardımı Başvuru

Başvuru esnasında kişi ya da hanede yaşayan kişilerin gelir durumu, evin kira olup olmadığı, evde kaç kişinin yaşayıp yaşadığı ve sağlık durumları da inceleniyor.

Başvuru sonrasında belirtilen kriterlere uygunluk varsa doğalgaz yardımı 2022 yılında 450 TL’den 1150 TL’ye kadar hane başına destek olarak veriliyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardımı başvurusu yapmak için kişinin e-devlet üzerinden başvuru yapmasına olanak tanınıyor. Başvuru yapmak için izlenecek adımlar şu şekilde;

  • İlk olarak E-devlet sayfasına web ya da mobil uygulama üzerinden erişim sağlayın.
  • Buradan T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapın. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden şifre alabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama ekranına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım yazarak arama yapınız.
  • Arama sonuçlarında Aile ve Sosyal Hizmetler Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti kısmını seçin.
  • Açılan ekranda sağ üst kısımda yer alan Yeni Başvuru bölümüne tıklayın. Buradan ilk olarak aydınlatma metni karşınıza çıkacaktır, isterseniz okuyabilir, isterseniz geçebilirsiniz.
  • Kişisel verilerin korunması ile ilgili olarak bilgiler de açılan sayfada sunulacaktır. Devam etmek için sunulan seçenekleri işaretleyin.
  • Son aşamada doğalgaz başvurusunda bulunan kişinin kendisinden istenen bilgileri girmesi gerekmektedir. Bunun için gelir bilgisi, evin kira olup olmadığı, evde kimlerin yaşadığı, okula giden çocuk sayısı, varsa yaşlı ve hasta kişilerin sayısı, küçük bebek gibi bilgiler eksiksiz ve doğru olarak girilmelidir.
  • Bilgiler girildikten sonra Başvur butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi önemlidir. Sistem vatandaşlık bilgilerini kontrol ettiği için örneğin maddi durumu iyi olan bir kişi başvuruda bulunduğunda otomatik olarak bu başvuruyu reddedecektir.

Başvurunun onaylanması sonrasında yardım başvurusunun tutarı duruma göre belirlenecek ve her ay belirtilen tarihlerde PTT üzerinden hak sahibine ödeme yapılacak veya doğrudan faturadan tutar düşecektir.

Bir önceki yazımız olan SGK Solunum Oksijen Cihazlarını Karşılıyor Mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde istifade edebilmek için reklam engelleyiciyi kapatmanızı öneririz.