Manşet

Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar?, Etkin suç ve adalet sistemi ile belirlenen kanunlar nezdinde hapis cezasına çarptırılan kişiler cezalarını çekmek üzere cezaevine gönderilirler. Türkiye’de bulunan cezaevinde hali hazırda binlerce hükümlü yatmaktadır. Tabi hal böyle olunca bu hapishanelerde görevli olan bazı memurlar olmak zorundadır. Cezaevi müdürü, uygulama ve koruma memuru, hekim, hemşirelerin yanı sıra psikologlar da görev yapmaktadır. Görevleri ise hüküm giymiş mahkumların psikolojik durumlarını takip eder, rehabilitasyon faaliyetlerini yürütürler. 2022 Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar diye merak edenler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar? sorusuna cevap vermeden önce, cezaevi çalışanları zorlu şartlarda hizmet vermekte olduklarını belirtmek isteriz. Bir çok sebepten dolayı hüküm giymiş ve cezaevinde tutuklu olan kişilerle çalışmak riskli ve gerilimli bir ortam olmasına neden olur.

Ek olarak cezaevlerinde katı kurallar bulunduğundan dolayı zorlayıcı olabilmektedir. Hal böyle olunca zor bir meslek olan bu iş dalında Cezaevi Psikolog Maaşı ne kadar diye merak edilmesi normaldir. Bunanla birlikte Psikososyal yardım (Sosyal Psikoloji) hizmeti veren personellerinde aldıkları maaş da merak konusudur. Cezaevi psikologları çalışma saatleri hafta için 09:00 ile 17:30 saatleri arasındadır. Cezaevinde görev yapan hapishane psikoloğu maaşları ise 8000 TL ile 12000 TL arasındadır.

Cezaevi Psikoloğu Nedir? Ne iş Yapar?

Hapishane psikoloğu, ıslah sisteminde çalışan bir ruh sağlığı uzmanıdır.

Bir hapishane psikoloğu, depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu gibi zihinsel sağlık sorunları olan mahkumlara yardımcı olabilir. Ayrıca intihar riski taşıyan mahkumların sonuçlarını iyileştirmek için de çalışırlar.

Hapishane psikologları ayrıca intihara meyilli olan veya cezaevinde cinsel saldırıya uğramış veya istismara uğramış mahkumlar için kriz müdahalesi sağlayabilir. Ayrıca mahkûmların bütün gün bir hücrede kilitli kalmakla ilgili duygularıyla baş etmelerine ve serbest bırakıldıklarında dışarıda başarılı olmalarına yardımcı olacak becerileri öğrenmelerine yardımcı olmak için terapi sağlayabilirler.

Yaptıkları görevler kısaca şu şekildedir;

  • Mahkumlarla bireysel görüşmeler yaparlar,
  • Hükümlü olan ve ceza yemiş olan kişilerin psikososyal durumlarını inceler ve tespit ederler,
  • Hükümlü kişilerin davranışlarını takip ederler,
  • İncelemeler neticesinde mahkumlardan edindikleri bilgileri dosyalarına eklerler,
  • Cezaevine yeni giren kişilerle ilk 3 gün içerisinde görüşürler,
  • Kurum içerisinde psikolojik hizmet verirler,
  • İhtiyaç halinde psikoloğa nasıl başvuru yapılacağını anlatırlar,
  • Kendisi ve başkasına zarar verme olasılığı olabilecek kişileri değerlendirirler,
  • Görüşmeler neticesinde cezaevinde hüküm giymiş olan kişilerde elde ettikleri verileri Hükümlü-Tutuklu Tanıma Formuna kaydederler.
  • Mahkum ve çalışanlara dayanak ve müşavirlik temin ederler.

İlginizi çekebilecek konular;

Bayan Kuaförü Güzellik Salonu KOSGEB Desteği 2022

Metaverse İstanbul Arsa Alma Siteleri 2022

Bir önceki yazımız olan SGK Tüp Bebek Şartları 2022 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu