Manşet

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır ? Çeşitli nedenlerden dolayı bazı durumlarda kişilerin banka hesabına bloke konulmaktadır. Bloke nedir öncelikle bu konuda bilgi sahibi olursak nasıl kaldırılacağına dair daha net fikir edinebiliriz. Devlet kurumu ya da farklı kurumlara olan borçlardan dolayı bankada bulunan hesabınızdaki paranıza borç miktarınca tutar bloke edilir.

Daha fazla ayrıntı vermek gerekirse, örnek banka hesabınızda 5.000 TL var ve sizin 1.000 TL borcunuz varsa bankanız 1.000 TL bloke koyar. Geriye kalan kısım yani 4.000 TL’yi kullanabilirsiniz. Konulan blokeler devlet daireleri tarafınca konulur.

Buna neden olan en önemli faktör ise, hem hızlı olması hem de masrafsız olması. Normal şartlarda alacaklı icraya verdiğinde bir çok prosedür yapılmaktadır. Bankaların hesaba bloke koyabilmesi için borç tutarını üst yazı yazılarak tüm bankalara gönderilir. Bu sırada borç tutarı kadar bankadaki paraya bloke koyulur. Ancak borcu ilgili daireye giderek ödediğinizde bloke kaldırılır. Fakat burada bankalara gönderilen yazıda eğer tutar belirtilmemişse bu durumda ilgili banka yazıyı geri göndererek borç tutarının yazılmasını ister. Diğer yandan yazılan yazıda borç tutarı belirtilmesine rağmen bazı bankalar bankadaki tüm hesaba bloke koyar ve müşterinin işlem yapmasını engeller. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız bankayla görüşmeniz gerekir. Normal şartlarda bankalar en fazla borç kadar bloke koyabilir.

İlginizi çekebilecek konular;

Noter Onaylı Senetle Kredi Veren Firmalar

Noterde Kredi Kartı Geçerlimi

Banka Hesabına Konulan Blokenin Kaldırılması

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır
Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır? Eğer hesabınıza bloke koyulduysa, bloke kim tarafından konulmuşsa onunla görüşülmesi gerekir. Genel itibariyle bloke işlemleri devlet dairesi vergi borcu vs. gibi borçlardan dolayı koyulmaktadır. Konuyla ilgili devlet dairesi birimine gidip hesaba koyulan blokenin kaldırılması yönünde talep oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra maaşlı olarak bir yerde çalışıyor ve borç tutarınız yüksekse, bir üst yazı hazırlanarak çalışmış olduğunuz işyerine gidip maaşın 10’da biri kadar vergi ödemesi talebi oluşturabilirsiniz. Fakat oluşturulacak bu talep vergi dairesi resmi üst yazı belgesi olarak hazırlamalıdır. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra maaşınızdan her ay 10’da biri kesilmek suretiyle vergi borcunuz ödenir. Fakat ödenmesi gereken tutar ödeme sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir meblağ ise direkt peşin olarak ödeyebilir ve bloke kaldırtabilirsiniz.

Bankalar Neden ve Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar

Bankalar Neden ve Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar, Bankalar hesabınıza bloke koyabilmesi için iki türlü borçlu olmanız gerekir. Birincisi devlete ait borçlanma ikincisi ise şahıs yada ticari kurumlar olan borçlanmalardır. Borçlu olduğunu yer devlet kurumu olması durumunda, borç miktarını belirten tahakkuk fişini üst yazıya eklemek suretiyle bütün bankalara gönderebilirsiniz. Bankalara mevcut borç tutarına göre borçlu vatandaşın hesabına blok işlemi uygular. Ancak alacaklı kişi devlet kurumu değilse bu durumda bloke işlemi icra yoluyla yapılır.

Farklı Bankadan Hesap Açarsam Blokeden Kurtulabilir miyim ?

Farklı Bankadan Hesap Açarsam Blokeden Kurtulabilir miyim ?, Borcunu ödemeyen kişiden alacaklı olan kişi bütün bankalara yazı gönderir ve banka borçlu olan kişinin hesabı olması durumunda bloke işlemini yapar. Fakat herhangi bir hesabı olmaması durumunda hesabı olmadığına dair yazıyla bildiri geçilir. Borçlu kişi daha sonrasında farklı bankadan hesap açması halinde yeni açılan hesapta bloke olmaz. Böyle bir durumda alacaklı kişi borçlu kişinin hesap açtığını tespit ederse, hesap açılan bankaya yada tüm bankalara tekrar yazı göndererek bloke ettirebilir.

Banka Hesabında Bloke Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Banka Hesabında Bloke Olduğu Nasıl Anlaşılır?, Bunu 3 yöntemle öğrenebilmeniz mümkün. Bunlar şube, internet bankacılığı ve mobil bankacılıktır. Kullanmadığınız hesabınıza bloke koyulmaz ancak bazı durumlar istisnadır. e-Devlet banka hesabı bloke sorgulama için öncelik olarak e-Devlet üzerinden sizinle ilgili bir açılan ve sonuçlanan dava olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Kontrol ettiğinizde haciz durumu olması halinde önlem alabilirsiniz. Ayrıca e-haciz sorgulama yapmak için Banka hesabına konulan bloke sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Banka Bloke Kaldırma Dilekçe Örneği 2022

Banka Bloke Kaldırma Dilekçe Örneği 2022, E haciz sorgulama yaptığınızda olası haciz işlemi ve banka hesaplarınıza bloke koyulduğunu görmeniz halinde, bloke işlemi maaş hesabınıza yapılmışsa aşağıda vermiş olduğumuz örnek banka bloke kaldırma dilekçesini doldurarak ilgili bankanın Genel merkezine faks yada e-mail aracılığıyla iletmelisiniz.

…………………..İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE

DOSYA NO: 2018/……..

Müdürlüğünüzün, yukarıda numaralı yazılı dosyanızdan, …………… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü’ne gönderilen Haciz İhbarnamesi uyarınca, …………… Bankası ………………. Şubesinde bulunan …………….. nolu hesabım üzerine haciz konulmuştur. Haciz tatbik edilen hesap, maaş hesabım olup, buna ilişkin evrakları talebim ekinde sunuyorum.

Hesap üzerindeki bloke nedeniyle maaşımı alamadığından, bu hususta büyük mağduriyet yaşamaktayım. Maaş hesabıma bu şekilde haciz konulması yasal olmadığından, ilgili bankanın Genel Müdürlüğü’ne yeniden müzekkere yazılarak, söz konusu maaş hesabım üzerine konulan haciz ve blokenin fekkini talep ederim. ../…/20…

Haczin kaldırılmasını Talep eden.
Adı ve Soyadı
İmza

EKİ:

Maaş hesabı olduğunu gösteren belgeler.

Bir önceki yazımız olan Akbank Mobilden Kart Numarası Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu