Para Yardımı

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?, Kanatlı sektörünün gittikçe popüler hale gelmesi, arıcılık kredisi hakkında yapılan araştırmaların artmasına neden olmaktadır. Tarım kredi kooperatifleri tarafından sağlanmakta olan bu destek çeşitli bankaların kullanıcılarının kredi vermelerini sağlamaktadır. Kullanıcılarına çeşitli avantajlar ve kampanyalar sunan bankalar verdikleri bu kredi sayesinde kişilerin aracılık uygulamalarında daha başarılı olmalarını sağlar.

Ancak arıcılık kredisine başvurmak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar bulunmaktadır.

Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Arıcılık kredisi almak için gerekli şartlar arasında KKB notunuzun 1700 puanın üzerinde olması gerekir. Hayvan kredisi olarak da kabul edilen arıcılık kredisi için karşılanması gereken ilk şart olarak bu puanın geçilmesi gerekmektedir. Başvurduğunuz bankada bu konu ile ilgilenen yetkili memur sizlere gerekli bilgilerin detayları hakkında edinmeniz gereken bilgileri verecektir.

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?
Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Yetkili memur tarafından ilk sorgulanan KKB notu, kimlik numaranız ile sorgulanmakta olan bir puandır. Eğer bu sorgulama esnasında risk raporunuzda herhangi bir problem çıkmazsa bu durumda yetkili memur sizden daha farklı şartları karşılamanızı isteyecektir.

Risk raporunun sorunsuz olmasının ardından sizden istenen şartlar şu şekilde listelenebilir:

  • Eşlerin rızası olması şartı ile, tercihen en az 2 kişi kefilin bulunması,
  • Vergi dairesinden alınmış olan devlete ait herhangi bir vergi borcunun olmadığına dair belge,
  • Arsa, konut gibi ipotek edilebilecek taşınmaza dair belge,
  • İşletme belgesi, eğer bulunuyorsa gelir beyanı
  • Arıcılığa dair işletme tescil belgesi.

Bu şartlar arıcılık kredisi başvurusu için kullanıcılardan istenen şartlardır.

Arıcılık Kredisi Faiz Oranları

2022 yılı için arıcılık kredisi limiti 1.500.000 TL iken, 2.500.000 TL limite yükselmiştir. Buna hariç olarak arıcılık kredisi faiz oranlarına çeşitli indirimler de eklenmiştir. Genç çiftçi ve kadın girişimci indirimlerinin de arıcılık kredisine dahil edilmesi, kullanıcıların daha indirimli faiz oranları ile bu krediye başvurabilmelerini sağlamaktadır.

18 ila 40 yaş arasında bulunan tüm kadın kullanıcılar, işletme belgelerine sahih oldukları taktirde %10 indirimli faiz oranından yararlanır. Ancak bu oranların devletin desteği olmadan uygulanan oranlar olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Arıcık desteklemesi, organik tarım uygulaması, 40 yaş altı genç çiftçi, kadın girişimci çiftçi için çeşitli  faiz indirimleri uygular. Her indirim için oran farklıdır. Arıcılık kredisi 2022 yılında %14 faiz oranı ile verilmektedir. Arıcılık işinin pazar sorunun olması ve ülkenin her yerinde yetiştirilebilir olması, bu konuda çeşitli eğitimlerin de verilmesini sağlamıştır. Eğitimlerin haricinde arıcılık kredisinin de pek çok indirim oranının olması, kişileri bu alana yöneltmektedir.

Bu işe ilk kez adım atacak kişilerin gerekli finans desteğini karşılayabilecekleri arıcılık kredisi ise, başvurularının kısa süre içerisinde sonuçlandığı bilinen bir kredidir. Arıcılık kredisi için başvuru hibe ve cazip koşulları ile bu alanda çalışmak isteyen kişiler tarafından gerçekleştirilir. İki çeşitte verilmekte olan bu kredi, kovan ya da petek için verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan İşi Olmayanlara Devlet Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu