Manşet

Aliexpress Sipariş İptali

AliExpress sipariş iptali; olası yaşayacağınız problem veya ürünü almaktan vazgeçtiğinizde yada farklı sebeplerden dolayı iptal işlemi gerçekleştirilmesi gerekebilir. Bu noktada kişiler Aliexpress sipariş iptal edilebilir mi şeklinde araştırma yapıyorlar.

Aliexpress.com üzerinden yapılacak alışverişlerde alıcıyı korumak adına AliExpress para iadesi garanti olarak taahhüt edilmektedir. Bu sayede ürünü almaktan vazgeçtiğinizde yada farklı bir durum olduğunda para iadesi talep ederek iadenizi alabilirsiniz.

Alıcı koruması kapsamında tüm kullanıcıların para iade işlemini garanti kılan AliExpress.com, satın alma işlemi gerçekleştirdiğinizin ardından herhangi bir karar değişikliği yapmanıza olanak sağlamaktadır. Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünün iptalini talep ederek paranızı geri alabilirsiniz. 

AliExpress Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

AliExpress dünya bazında çok popüler online alışveriş sitelerinden birisi olmakla birlikte bir çok kullanıcı buradan alışveriş yapmaktadır. Hal böyle olunca bazen siparişi iptal etmeniz gereken durumlar söz konusu olabilir. Online olarak yapılan satın almalar da iptal politikası her siteye göre farklılık göstermekte olup Aliexpress.com üzerinden alışveriş iptali para iadesi %100 olarak gerçekleştirilmektedir.

Aliexpress.com üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz ürün siparişini iptal etme kararı vermeniz halinde, Aliexpress sipariş iptal politikası devreye girecektir. Bu minvalde sipariş iptal politika gereğince, sipariş vermiş olduğunuz ürünün kargolama sürecinde siparişlerim bölümünde “Bekleyen Gönderi” statüsünde görülmektedir. Aliexpress sipariş iptali işlemleri için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir;

1. AliExpress hesabınızda “Siparişim” menüsüne giriş yapın

Aliexpress Sipariş İptali
Aliexpress Sipariş İptali

Alışveriş yaptığınızda ürünlerinizi listeleyebileceğiniz ve siparişlerinizle ilgili tüm işlemleri yapabileceğiniz “Siparişlerim” sayfasına girin.

2. İptal etmek istediğiniz siparişi bulun

Aliexpress Sipariş İptali
Aliexpress Sipariş İptali

Siparişlerim sayfası üzerinde yapmış olduğunuz siparişlerden iptal etmek istediğiniz ürünü bularak siparişi işaretleyin.

3. Bekleyen gönderi siparişi olduğunu kontrol edin ve iptal seçeneğine tıklayın

Aliexpress Sipariş İptali
Aliexpress Sipariş İptali

Vermiş olduğunuz siparişte kargo durumunun bekleyen olduğundan ve kargoya verilmediğinden emin olmalısınız. Eğer siparişiniz kargoya verilmemişse “Cancel Order” seçeneği, eğer Türkçe dil kullanıyorsanız “Siparişi İptal Et” seçeneğini seçmelisiniz.

4. Sipariş iptal nedenini işaretleyerek işlemi sonlandırın

Aliexpress Sipariş İptali
Aliexpress Sipariş İptali

Yapacağınız sipariş iptal işleminde iptal butonuna tıkladığınızda “Talep Sipariş İptal Penceresi” üzerinde siparişinizi neden iptal etmek istediğinize dair sebep belirtin ve işleminizi onaylayın.

AliExpress Sipariş İptali Hangi Durumlarda Geçerli?

Aliexpress sitesi üzerinden yapacağınız alışverişlerinizi bir çok nedene bağlı olarak iptal etmek isteyebilirsiniz. Aliexpress.com sitesinden yapacağınız alışverişlerde kural, şartlar ve politikalara bağlı olarak almış olduğunuz ürünlerinizin siparişlerini iptal etme hakkına sahipsiniz. Aliexpress müşterilerine ve taleplerine önem veren çin merkezli bir platform olduğundan dolayı alıcı koruması ve geri ödeme politikasını benimsiyor. Yapmış olduğunuz Aliexpress siparişlerinde sipariş iptal nedeni için seçebileceğiniz nedenler şu şekildedir;

 • Fiyat farkı,
 • Yanlış sipariş,
 • Yanlış boyut, miktar, malzeme, beden ve renk seçimi,
 • Fikir değişikliği,
 • Uzun işlem süreci, 
 • Ürün stoğunun olmaması,
 • Satıcının geri dönüş yapmaması,
 • Tercih edilen kargo yönteminin kullanılmaması.

Belirtmiş olduğumuz bu sipariş iptal sebeplerinden birisini seçmeniz halinde ya paranızın tamamını yada bir kısmını geri almanız mümkün. Eğer satıcı iptal talebinize 48 saat içerisinde yanıt vermezse otomatik olarak siparişiniz iptal edilir.

ÖNEMLİ NOT; Sipariş kargoya verilmeden önce iptal sürecini başlatmanız gerekmektedir.

Aliexpress siparişi iptal ettim para iadesi

Yapmış olduğunuz alışverişi iptal etmek istediğinizde Aliexpress tedarikçisi iptal talebinizi kabul etmeyebilir. Sipariş iptalinizi işleme almadan önce mağaza sahibinin iptal politikasını kontrol etmenizde fayda var. Yapmış olduğunuz sipariş iptali kabul edilmemesi durumunda Aliexpress alıcı koruması devreye girer.

Alıcı koruması; Aliexpress üzerinden yapmış olduğunuz siparişlerde mağduriyet yaşamamanız adına para iade garantisi anlamına gelir. Aliexpress alıcı koruması için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Siparişinizin durumuyla ilgili olarak sipariş durumu “Ödeme Bekleniyor” ya da “Ödeme Doğrulanıyor” statüsünde olduğu sürece satıcı onayı olmadan iptal işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün. Ancak yapmış olduğunuz siparişinizin statüsü “Gönderi Bekleniyor” şeklinde olduğunda iade işlemini başlatabilirsiniz fakat satıcının iade işlemini onaylaması gerekmektedir. Bunun için satıcıyla iletişime geçerek neden iptal etmek istediğinizi ve bu noktada yardımcı olmasını da talep edebilirsiniz.

Satıcı sipariş işlemi talebini reddederse ne yapabilirim?

Bazı durumlarda sipariş iptal talepleriniz satıcı tarafından reddedilebilir. Genel bazda bu ürünü neden iptal etmek istediğinize bağlı olarak değişebilir. Diğer yandan satıcı kişi sizin iptal nedeninize bakmaksızın ürünü bir an önce kargoya vermek ve kazancını kaybetmek istemeyebilir. İşte tamda bu noktada sipariş iptal işleminizi gerçekleştirirken elle tutulur bir iade sebebi seçmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle sipariş iptal nedeni olarak ”yanlış sipariş” verdiğinizi belirtmenizde fayda var. Ayrıca kesinlikle siparişinizin kargoya verilmemiş olduğuna dikkat edin. Ancak her şeye rağmen sipariş iptal talebiniz kabul edilmemişse, anlaşmazlık açabilirsiniz.

Eğer satıcı iptal talebinizi kabul etmişse siparişinizin yanında bulunan ibarede “Tamamlandı” yazısını görebilirsiniz. Eğer böyle bir ibare yazıyorsa, paranızın iadesiyle ilgili sipariş oluştururken ödeme yapmış olduğunuz kartınıza en kısa süre içerisinde paranız iade edilecek demektir. Aliexpress sipariş verirken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Sipariş detayı,
 • Satıcının puanlaması ve müşterilerin ürün hakkında geri bildirimleri,
 • Ürün derecelendirmesi ve incelemesi.

Aliexpress Sipariş iptalinde Para İadesi Kaç Günde Gerçekleşir?

Aliexpress sipariş iptalinizin onaylanması sonrasında 24 saat ile 7 iş günü içerisinde işlem yapmış olduğunuz banka kartınıza iade yapılmaktadır. Ancak anlaşmalı olduğunuz bankaya göre değişkenlik sağlayabilir ve bu süre 2 ile 15 gün arasında değişkenlik gösterebilir.

AliExpress Sipariş İptali Süresi Ne Kadar?

Aliexpress sipariş iptali sonrasında satıcının 48 saat içerisinde iptal talebinizi yanıtlamaması durumunda otomatik olarak sipariş iptali gerçekleşir.

AliExpress Sipariş İptal Edince Para iade Ediliyor mu?

AliExpress sipariş iptalinizin satıcı tarafından da onaylanması durumunda 24 saat ile 15 gün içerisinde iade edilir. Bu süre çalışmış olduğunuz bankaya göre değişiklik gösterebilir.

AliExpress anlaşmazlık süreci ne demek?

AliExpress üzerinden yapmış olduğunuz siparişlerinizde kargonun yola çıkması durumunda ve ürünü iptal etmek istediğinizde Para İade/Ürün İade talep ile ilgili olarak Anlaşmazlık Süreci başlatılır. Burada gerçekleştirilen anlaşmazlık süreci satıcının mağaza profilinde etkili değildir.

AliExpress teslimat süresi ne kadar?

AliExpress vermiş olduğunuz siparişlerinizi standart kargo ile gönderilmesi halinde 15 ile 45 gün, AliExpress Premium Nakliye ise 7 ile 15 gün arasında gerçekleşir.

AliExpress Türkiye İletişim Numarası Kaç?

AliExpress Türkiye iletişim numarası 0850 955 24 80 üzerinden satıcı destek hattını arayabilir veya aeturkey@aliexpress.com mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sitemizde daha önce açmış olduğumuz konulardan bazıları;

Denizbank EFT Nasıl İptal Edilir?

İş Bankası EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Akbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımız olan TÜVTÜRK Kredi Kartı Geçiyor Mu? Hangi Kartlar Geçerli? 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu